Sosyal Medya

Ekonomi

Seçime sayılı günler kala yine petrol bulduk!

Seçime 12 gün kala yine petrol bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gabar’da günlük 100 bin varillik petrol rezervi bulunduğunu açıkladı.   Türkiye’de…

Seçime sayılı günler kala yine petrol bulduk!

Seçime 12 gün kala yine petrol bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gabar’da günlük 100 bin varillik petrol rezervi bulunduğunu açıkladı.

 

Türkiye’de son yıllarda hemen hemen her seçim öncesinde bulunan doğal kaynaklara bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir mitingde, Gabar Dağı’nda günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulunduğunu duyurdu.

Türkiye’nin günlük toplam petrol üretiminin 70 bin varile yakın. Erdoğan’ın açıkladığı yeni rezerv alanından çıkacak petrol Türkiye’nin petrol üretimini yüzde 150 civarında artıracak tutarda. Türkiye’nin günlük petrol tüketimi ise 1 milyon varil civarında.

Konya’da toplu açılış törenine katılan Erdoğan, kalabalığa bir ‘müjde’ daha vereceğini söyleyerek Gabar Dağı’nda petrol bulunduğunu duyurdu.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Yeni bir müjdeyi daha paylaşmak istiyorum. Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Bu ne demek biliyor musun? Ey teröristler, işte sizi o petrol kuyularına gömeceğiz. Cizre’ye 20 km mesafedeki petrol rezervi çok yüksek kaliteye sahip.

Yerin 2 bin 600 km derinliğinde bulduğumuz petrolü, bölgede açacağımız 100 kuyu ile 100 bin varillik üretim kapasitesine çıkartabileceğiz. İlk kuyudan aldığımız petrolü şimdiden işlenmek üzere rafinerilere sevk etmeye başladık.

Günlük tüketimimizin 10’da 1’ini tek başına karşılayacak bu petrol rezervinin ülkemizin ve milletimizin hayrına olacağından şüphe var mı, yok. Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Gabar’daki kuyumuza Aybüke Yalçın’ın adını verdik.”

 

borsatek.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler