Sosyal Medya

Ekonomi

Rekor düzeyde rezerv erimesi, ivmelenen efektif erozyonu #TCMB

ABD bölgesel bankacılık sektöründe fırtına bir türlü dinmiyor. Başarısız olan (batan) 3 banka ardından, dün PacWest ve Western Alliance hisseleri,…

Rekor düzeyde rezerv erimesi, ivmelenen efektif erozyonu #TCMB

ABD bölgesel bankacılık sektöründe fırtına bir türlü dinmiyor. Başarısız olan (batan) 3 banka ardından, dün PacWest ve Western Alliance hisseleri, adeta günü ‘çakılarak’ tamamladı. Her iki bankanın da stratejik seçenekleri araştırdığına dair raporların yatırımcıları daha da tedirgin etmesi ile PacWest’in hisse fiyatı öğleden sonraki işlemlerde %40’tan fazla düşerek rekor düşük seviyelere indi.

Bankacılık cephesinde rüzgâr sert eserken, ABD borsaları dün geceyi de %0,7 oranında düşüşle tamamladı. KBW Banka endeksi dün de %3’ün üzerinde gerilerken, Şubat zirvesine göre bakılırsa endeks %37 aşağıda işlem görüyor! FED’in bu nazik ortamda gelişmeleri izlemek adına faiz artırım döngüsünde duraksamaya gittiğini hafta ortası sonuçlanan olağan toplantısında ima etmesi ardından doların piyasa faizi olan 10 yıllık tahviller son 1 ayın en düşük seviyesine gerilerken, altının ons fiyatı 2,050 dolar ile tüm zamanların zirvesinin kıyısında işlem görmeye devam ediyor. Gelişmelere paralel nihayet gümüşün de ‘ayağa’ kalkarak yeniden 26 dolar seviyesinin üzerine yükseldiğini not edelim. Kıymetli madenlerin ışıldamaya devam edeceğini düşünüyoruz. Asıl hareketin sırası ile 2,070 ve 28 dolar aşıldıktan sonra başlayacağını düşünüyoruz.

FED toplantısı ardından dün sonuçlanan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) olağan faiz toplantısında da beklenildiği üzere 25 baz puan faiz artırımı geldi. Böylelikle ECB politika faizi %3,75 seviyesine getirdi. ECB faiz artırım hızını yavaşlatırken, piyasaların aksine, enflasyonla mücadelesinin son aşamasında olmadığını söyleyerek daha fazla sıkılaştırma sinyali verdi. Piyasa tahmincileri (vadeli faiz kontratları) bir sonraki toplantıda 25 baz puan faiz artırımına %70 ihtimal tanıyor. ABD’de havanın bankalar nedeniyle kasvetli olmasına paralel EURUSD paritesi dün 1,10 seviyesine doğru geri çekilirken, bugün yeniden 1,1040 seviyesine toparladı. Teknik mânâda yukarıda 1,1270 takip edilebilir. Direnişin parası Bitcoin ise haftayı kritik bir seviye olarak gördüğümüz 28,800 dolar seviyesinin üzerinde tamamlamaya (olumlu) çalıştığını not edelim.

Türkiye cephesinde ise her hafta Perşembe günü açıklanan analitik bilanço verilere göre, TCMB’nin bilanço içi net döviz pozisyonu (dış varlıklar – döviz yükümlülükleri) eksi 10,3 milyar dolar ile rekor kırarken, bu rakamlara emanet dövizleri yani swapları da katarsak, bilanço dışı net döviz pozisyonu eski 69,2 milyar dolar ile başka bir rekor kırdı. TCMB’nin hangi metrikle bakılırsa bakılsın, döviz pozisyonunda alarm zilleri çalarken, seçimlere kadar ‘defans’ hattının güçlü tutulmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Diğer bir deyişle, kamunun döviz piyasasında üstlendiği dengeleyici rolün veya kuru tutma çabasının maliyeti her geçen gün daha da sürdürülemez bir tabloya işaret ediyor.

Öte yandan, TCMB’nin altın varlıkları 28 Nisan itibariyle Mart ayı (zirve) başına göre yaklaşık 116 ton azalmış. Bu tutar, yaklaşık olarak 7,5 milyar dolara denk geliyor. Kanaatimiz o ki, TCMB Çarşı’da altın talebini karşılayarak altın satmaya devam ediyor. Altın karşılığında dolar talep ettiği günlerde döviz kuru zıplarken, bunu dönem dönem de TL karşılığında yapıyor. TCMB’nin gerek Ukrayna savaşı (yurtdışından gelen dövizler) gerekse de turizm sezonunda biriken efektifi Çarşı’dan toplayarak yabancı para efektif stokunu Şubat ayında yaklaşık 10 milyar dolar seviyesine taşımıştı. Son verilere göre, TCMB’nin yabancı para efektif stoku da neredeyse 5,4 milyar dolar seviyesine gerileyerek yarı yarıya azaldı!

USDTRY kuru Çarşı’da 20,40 seviyesinde işlem görürken, borsa cephesinde kamunun 4,480 endeks seviyesini müdafaaya çalıştığını görüyoruz. Haftaya yapılacak tahvil ihalesi öncesinde kamunun kısa vadeli faizleri de aşağı itme çabası gözlerden kaçmıyor.

Apple finansallarının piyasa tahminlerine oranla daha iyi gelmesi sonrasında ABD borsalarının vadeli işlemlerinde yükseliş görüyoruz. Apple bankacılık krizinin etkisini dengelerken, yeni gün başlangıcında Asya’da kararsız bir görünüm hâkim. Günün en önemli verisi, günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak Nisan ayı istihdam raporu olacaktır. Reuters anketine göre, tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 180bin kişi artması, işsizlik oranının %3,6 seviyesine gelmesi bekleniyor. Manşet veriler kadar, raporun alt kaleminde maaş artış hızını da (aylık %0,3 ; yıllık %4,2) takip edeceğiz.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler