Sosyal Medya

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması… Asgari ücrette ikinci toplantı 19 Haziran’da

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını 19 Haziran'da gerçekleştirecek. Ara zam için dün gerçekleştirilen ilk toplantıdan herhangi bir rakam çıkmamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması… Asgari ücrette ikinci toplantı 19 Haziran’da

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını 19 Haziran’da gerçekleştirecek. Ara zam için dün gerçekleştirilen ilk toplantıdan herhangi bir rakam çıkmamıştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını 19 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirecek.

Toplantı kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol’la bir araya gelecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı dün (13 Haziran) işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıdan asgari ücrete ilişkin herhangi bir rakam çıkmadı.

 

ASGARİ ÜCRET NET 8 BİN 506 LİRA

Asgari ücreti; işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, çoğunluk kararıyla belirliyor. Halihazırda asgari ücret, brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene maliyeti ise 11 bin 759 lira 40 kuruş.

Asgari ücrete yapılacak ara zammın, geçen yıl olduğu gibi temmuz ayından itibaren yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Geçtiğimizin yıl asgari ücrete yapılan artış, 2 toplantılık bir süreçle karara bağlanmıştı. Bu yıl da hızlı bir süreçle ara zammın netleşmesi bekleniyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Asgari ücret noktasında kesinlikle işçimizi yine enflasyona ezdirmeyeceğiz. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İşçimiz bu noktada rahat, huzurlu olsun.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücret noktasında da biz kesinlikle işçimizi yine enflasyona ezdirmeyeceğiz. Asgari ücrette de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İşçimiz bu noktada rahat olsun, huzurlu olsun. Şu anda çalışmalar yapılıyor, bir an önce de inşallah kararı vereceğiz. Memur maaşlarına ilişkin adım da zaten temmuz ayındaki görüşmelerde atılacak.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler