Sosyal Medya

Ekonomi

Nebati’den ibretlik açıklama: “Fiyat istikrarını bilerek ani yapmıyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin, fiyat istikrarıyla ilgili olarak,“Şu an bunları yakaladığımız için enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat…

Nebati’den ibretlik açıklama: “Fiyat istikrarını bilerek ani yapmıyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin, fiyat istikrarıyla ilgili olarak,“Şu an bunları yakaladığımız için enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat istikrarını yavaş yavaş -ani yapmıyoruz bilerek- sağlamış olacağız” dediği öne sürüldü.

Nebati, TBMM’de bugün AKP milletvekillerine sunum yaptı. Bloomberg HT’de yer alan habere göre, Nebati, fiyat istikrarının yavaş yavaş sağlanacağını belirtti. Nebati’nin, dolarizasyonun tersine döndürülmesi için de dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın artması gerektiğini söylediği kaydedildi.

Haberde yer alan bilgilere göre Nebati, milletvekillerine, “Biz, net ithalatçı olduğumuz için petrol ve doğal gaz fiyatlarının gerilemesi lazım ki bizim enflasyonla mücadelede etkinliğimiz hızlı olsun. Döviz kurlarında oynamanın en aza inmesi lazım ki etkili olsun. Şu an bunları yakaladığımız için enflasyon aşağı doğru meyilli oldu ve fiyat istikrarını yavaş yavaş -ani yapmıyoruz bilerek- sağlamış olacağız” açıklamasını yaptı.

“İslami finans kurumları kanununun bir an önce geçmesi lazım”

Nebati, dolarizasyonla ilgili soruya ise, “Dövizden kurtulmanın tek yolu vardır. Dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın artması ve bunu yaparken de alternatif alanların oluşturulması. İslami finans kurumları kanununun bir an önce geçmesi lazım. Türkiye, Müslüman bir ülke. Türkiye’de birçok insan faiz enstrümanından faydalanmak istemiyor. Parasını da korumak istiyor. Nereye? Faize yatırmayınca iki alan kalıyor. Ya dövize ya altına bağlayacak ya da gayrimenkule” yanıtını verdiği belirtildi.

T24

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.