Sosyal Medya

Ekonomi

Kulis: AKP’de Erdoğan sonrası için 3 odak

AKP’de Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrasını konuşmayan tek bir kişi bile olmadığını belirten Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, kulislerde konuşulan üç ismi…

Kulis: AKP’de Erdoğan sonrası için 3 odak

AKP’de Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrasını konuşmayan tek bir kişi bile olmadığını belirten Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, kulislerde konuşulan üç ismi yazdı.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP’de Erdoğan sonrası için konuşulan isimlere dair kulis bilgilerini aktardı. Babacan, Erdoğan sonrası için üç odak olduğunu belirtti.

Babacan’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“AKP’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sonrasını konuşmayan veya buna kafa yormayan tek bir kişi bile yok. Ancak zaman içerisinde partide güç kazanacağına inanılan odaklar birbirinden farklı. AKP masalarında dikkatimizi çeken üç isim ve üç odak üzerinden bakarak bir fotoğraf ortaya koymak istedik…

Damat olma avantajı

Kulislere göre, Erdoğan’ın ailesinde yıldızı parlayan isim küçük damat Selçuk Bayraktar. Berat Albayrak’ın başarısız siyasi deneyimiyle aile içinde bir küskün bir barışık hali gücünü kaybetmesine neden oldu. Bürokraside halen var olan birkaç eski arkadaşı dışında etkisi kalmadı. Selçuk Bayraktar ise gücünün bir kısmını yaptığı işten alıyor. BAYKAR şirketinin savunma alanında hızla yükselişinde geçmiş birikimi yok saymak mümkün değil ama ‘damat enerjisi’ şirketi bambaşka bir seviyeye taşıdı!

Şirketin savunma alanındaki yatırımlarının dışında, damat Selçuk Bayraktar’ın savunma atamalarındaki gücü, AKP içinde sıradan bir konu gibi dillendiriliyor. Aselsan, Savunma Sanayii ve Sanayi Bakanlığı yönetimini küçük damadın belirlediği, TSK yönetimiyle ilişkileri, hangi paşalara yakın ya da uzak olduğu gayet açık ve net şekilde anlatılıyor.

Hazırlık mı yapıyor?

Bayraktar’ın gelecekte siyasi bir figüre dönüşmesini sağlamaya çalışan yeni bir danışman kadrosu olduğu da anlatılanlar arasında. Paylaşılan fotoğraflardan, yapılan açıklamalara kadar planlandığı, iktidar medyasından özel fotoğrafçıların çağrılıp özel çekimler yaptırıldığı konuşuluyor. Osmanlı’daki ‘sadrazam damat’ geleneğinin yaşatılmaya çalışılmasından rahatsız olan bazı AKP’liler, bugünün Türkiye’sinde bundan sonuç alamayacağını söylüyorlar.

İkinci odak; sessiz güç

Partideki odaklaşmanın ikinci adresi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan. AKP’nin kuruluş aşamasından bu yana etkin olan bir ekip, eski MİT Başkanı Fidan’ın sivil siyasette başarılı olması durumunda, onun çevresinde bir hareketlenmenin yaşanacağını savunuyorlar. Fidan’ın özellikle dış politikadaki gücü ve sessiz diplomasi başarısının bu kapıyı açacağını ancak kamuoyundaki ‘istihbarat şefi’ imajından sivil siyasetçi kimliğine geçiş yapması gerektiğini belirtiyorlar. Fidan’ın özellikle dış politikadaki sorunlu başlıklar konusunda son zamanlarda üstlendiği rol, adından sıkça söz edilmesine neden olurken yeni dönemin taşlarının ‘diplomatik bir incelikle’ döşeneceği savunanlar var.

Soylu beklemede

Son odak isim ise bir süreden beri sessizliğe gömülen Süleyman Soylu. Soylu’nun sessizliğinin geçici olduğu, uygun zaman ve zeminde yeniden gün yüzüne çıkacağını iddia edenler az değil. Soylu’nun Erdoğan sonrasında açıktan mücadele başlatacağı, kendisini ziyaret edenlerin sayısının hiç eksilmemesinin buna en iyi örnek olduğu söyleniyor. Ayrıca iddianın sahipleri, üç isim arasında kamuoyunda karşılığı olan tek kişinin Soylu olduğunu dile getiriyorlar.”

Kısa Dalga

Yazının tamamı

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler