Sosyal Medya

Ekonomi

Kripto paralarda SEC düşüşü… Bu Altcoin de Felaketi Yaşıyor!

ABD'de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) dünyanın en büyük iki borsasına açtığı davalar sonrası kripto para piyasalarında düşüşler derinleşiyor.

Kripto paralarda SEC düşüşü… Bu Altcoin de Felaketi Yaşıyor!

ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en büyük iki borsasına açtığı davalar sonrası kripto para piyasalarında düşüşler derinleşiyor.

Bitcoin ve Ether’de yüzde 3’ü aşan kayıplar yaşanırken daha küçük kripto paralarda değer kaybı yüzde bazında çift hanelere çıktı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önde gelen dijital varlık borsalarına yönelik dava açması küçük kripto paralarda ciddi satışa neden oldu. SEC’in borsalara karşı aldığı eylemlerin yatırımcıları endişelendirdiği ve son satış dalgasına neden olduğu değerlendiriliyor.

Solana, Cardano ve Avalanche’nin de aralarında olduğu kripto paralar Cumartesi günü yüzdelik bazda çift haneli düşüşler kaydetti. En büyük iki dijital varlık olan Bitcoin ve Ether’de ise düşüşler yüzde 3’ü geçti.

SEC bu haftanın başlarında, sektörün en büyük ticaret platformu olan Binance Holdings Ltd. ve ABD’nin en büyük borsası Coinbase Global aleyhine dava açarak kripto sektörüne çifte darbe indirmişti.

 

SEC, başvurusunda Binance ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’yu müşteri fonlarını yanlış kullanmak, yatırımcıları ve düzenleyicileri yanıltmak ve menkul kıymetler kurallarını çiğnemekle suçlamıştı.

Binance, konuyu çözmek için kurumla iyi niyetli müzakerelerde bulunduğunu söylerken SEC eylemini “hayal kırıklığı” olarak nitelendirerek, platformunu “güçlü bir şekilde” savunmayı planladığını söyledi.

Coinbase de, SEC’in yasa dışı bir borsa yürüttüğü iddiasına itiraz ederek yasal mücadeleyi Yargıtay’a kadar götürmeye hazır olduğunu söyledi.

Davaların bir parçası olarak, aralarında Binance’in BNB’si, Cardano’nun ADA’sı ve Solana’nın SOL’unun da olduğu bazı kripto paralar kayıtsız menkul kıymetler olarak belirtildi.

Bu durumun SEC’e ters düşme korkusuyla borsaların söz konusu kripto paraların işlem görmesine izin vermekten çekineceği ve işlem hacmini düşürebileceği değerlenediriliyor.

Robinhood Markets Inc., 27 Haziran’dan itibaren Solana, Cardano ve Polygon’un işlemlerine son vereceğini açıkladı.

Binance’e karşı güven göstergesi olarak görülebilecek borsanın kripto parası BNB, Cumartesi günü yüzde 10’a varan düşüş yaşaması sonrası kayıpların bir kısmını toparladı.

 

 

 

Milyonlarca MATIC Coinbase ve Binance’e Aktarıldı

Kripto analiz platformu Lookonchain, kısa süre önce attığı birden fazla uyarı tweet’inde, piyasa yapıcı Cumberland’ın Binance’e 6.3 milyon doların üzerinde 9 milyon MATIC, Coinbase’e ise 3.5 milyon dolar değerinde 5 milyon MATIC aktardığını bildirdi.

Lookonchain, CumberlandJump Trading ve Robinhood ile ilişkili bir başka kripto para cüzdanını ise kripto para borsalarına kümülatif 9.4 milyon MATIC aktardığını ekledi. Bu aktarımla birlikte üç kurumsalın toplam 23.5 milyona yakın MATIC‘i kripto para borsalarına aktarmış oldu.

 

Kripto para borsalarına aktarılan MATIC’lerin likiditenin düşük olduğu bir ortamda yapılması popüler altcoin‘deki düşüşün sertleşmesine neden oldu.

 

 

Altcoin’lerdeki Satışlar ADA, SOL ve MATIC Üzerinde Yoğunlaşmış Durumda

Öte yandan Cardano (ADA) ve Solana‘nın (SOL) da yüzde 25’i bulan düşüşlerle MATIC’e benzer fiyat hareketleri yaptıkları görülüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) hafta başında dünyanın en büyük kripto para borsaları olan Binance ve Coinbase’e karşı açtığı ayrı ayrı davalarda başta MATIC, ADA ve SOL olmak üzere onlarca altcoin’i menkul kıymet olarak sınıflandırmıştı.

Kripto para şirketi Matrixport, CoinDesk’e gönderdiği bir notta, hafta sonu boyunca büyük altcoinler‘de daha fazla satış beklediklerini belirterek önemli bir uyarıda bulundu.

CoinMarketCap’in sağladığı fiyat verilerine göre en büyük kripto para Bitcoin (BTC) ise son 24 saatte yüzde 3,31 düşüşle 25 bin 593 dolardan el değiştiriyor. Altcoin piyasasının liderli konumundaki Ethereum (ETH) da piyasa genelindeki satışlardan payına düşeni aldı. ETH, son 24 saatte yüzde 5,26 düşüşle bin 738 dolardan işlem görüyor.

 

 

 

 

Bloomberg HT  / coin-turk.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler