Sosyal Medya

Ekonomi

Bitcoin en az % 50 prim yapabilir!

Kripto para analistleri yarılamadan önce Bitcoin fiyatının en az yüzde 50 aratacağını öngörüyor.   Bitcoin’in yarılama (halving) ile yeniden canlanması,…

Bitcoin en az % 50 prim yapabilir!

Kripto para analistleri yarılamadan önce Bitcoin fiyatının en az yüzde 50 aratacağını öngörüyor.

 

Bitcoin’in yarılama (halving) ile yeniden canlanması, kripto analistlerine göre önümüzdeki yıl fiyatının 50.000 doları aşması beklenen bir rallinin başlangıcı olacak.

En büyük dijital varlık olan Bitcoin, 31 Aralık’tan bu yana  %70 değer kazanarak 2022’deki büyük düşüşteki kaybının bir kısmını telafi etmiş durumda. Şu an için 30.000 dolar hareket eden tokenin, Nisan 2024’te gerçekleşecek yarılamayla birlikte en az %78 değer artışı potansiyeline sahip olduğunu Bloomberg Intelligence ve Matrixport belirtiyor.

Yarılamalar, Bitcoin madencilerinin çalışmaları karşılığında aldığı token miktarını yarıya indiriyor. Dört yılda bir gerçekleşen bu olay, Bitcoin arzının 21 milyon tokenle sınırlandırılmasının bir parçası. Kripto para birimi, son üç yarılamadan sonra rekor seviyelere ulaşmıştı.

Bloomberg Intelligence analisti Jamie Douglas Coutts, önümüzdeki yarılamayla ilgili şu anki beklentilerin %50’sinin şimdiden fiyatlandırıldığını söyledi. Coutts, Nisan 2024’e kadar Bitcoin’in 50.000 doları geçebileceğini öngörüyor.

Coutts, “Bitcoin döngüleri, yarılamadan 12-18 ay önce dip yapar ve bu döngü yapıları geçmiştekilere benzer görünüyor. Bununla birlikte, birçok şey değişti – ağ çok daha güçlü hale geldi, ancak Bitcoin uzun süreli ciddi bir ekonomik daralmayı hiç yaşamadı.” dedi.

 

 

Bitcoin’deki toparlanma, son zamanlarda devam eden enflasyon karşısında ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine dair beklentilerin azalmasıyla sınırlı kalmıştı. Ayrıca, FTX borsasının Kasım 2022’deki çöküşünün ardından ABD’nin kripto para birimlerine yönelik düzenleyici baskısı da piyasa görünümünü olumsuz etkileyebilir.

CCData analisti Jacob Joseph, “Eğer FTX’nin çöküşü bu döngünün en düşük seviyesiyse, tarih bize yarılamadan sonraki tipik fiyat artış hareketini görmemizden önce yaklaşık 350 gün daha ‘birikim’ süresi olduğunu önerir,” dedi.

Matrixport’un araştırma başkanı Markus Thielen ise, yakın zamanda yayınladığı bir notta, Nisan 2024’e kadar Bitcoin’in 65.623 dolara (şu anki fiyatın iki katından fazla) ulaşacağını belirtti.

Bitcoin şu sıralarda 2021 Kasım’ında kaydettiği neredeyse 69.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık 41.000 dolar daha aşağıda. 69.000 dolarlık tarihi zirve 2020 yılındaki yarılamadan 18 ay sonra gerçekleşmişti.

CCData’den Joseph, “Bitcoin gelecekte tekrar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşabilir, ancak piyasa büyüklüğündeki artış ve diğer dijital varlıklar arasındaki rekabet nedeniyle önceki döngülerde görülen büyümeyi görmesi de muhtemel değildir” dedi.

 

 

borsatek.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler