Sosyal Medya

Borsa

Bitay: ‘Kriptolar haftaya toparlanarak başladı…’

Oldukça hareketli bir hafta sonunun ardından kripto para piyasası yeni güne son bir hafta içinde verdiklerini geri alarak başladı. Bitcoin, 22.300$, Ethereum ise 1.600$ seviyesinden alıcı buluyor...

Bitay: ‘Kriptolar haftaya toparlanarak başladı…’

“Oldukça hareketli bir hafta sonunun ardından kripto para piyasası yeni güne son bir hafta içinde verdiklerini geri alarak başladı. Bitcoin, 22.300$, Ethereum ise 1.600$ seviyesinden alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 19.550$ seviyesine inmesinin ardından ödeme teknolojisi şirketi Circle varlıklarının iflas eden Silicon Valley Bank’ta bulunduğu açıkladı. Açıklamadan sonra Circle’ın stablecoini olan USDC hafta sonu 1 dolar sabitini kaybetti. Circle CEO’sunun varlıklarının güvende olduğunu açıklaması kriptolarda toparlanmaya neden oldu ve Bitcoin yeni haftanın ilk gününe %13 civarında artışla 22.300$ seviyesinin üzerinde fiyatlanarak başladı. Ethereum da Bitcoin’i takip ederek 1.600$ seviyelerinden alıcı buluyor. Bir hafta içinde verdiklerini geri alan kripto piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların hemen altında 995 milyar dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Bitcoin’in dominasyonu %43,7, Ethereum dominasyonu ise %19,8 seviyelerinde yer alıyor. Yükselişlerin ardından bugün SNX, RIF, MKR ve ACH çift haneli kazançlar ile Bitay’da en çok yükselen kripto para olarak öne çıkıyor.

Cuma günü ABD’den işsizlik oranı piyasa beklentisi %3.4 üzerinde gerçekleşerek %3.6 olarak açıklandı. Ayrıca tarım dışı istihdam verisi 205 bin beklentisine karşın 311 bin kişi olarak gerçekleşti. Güçlü gelen istihdam verisi enflasyonla mücadelede bu seyri koruyabileceği beklentileri oluşturdu. Gelen veriler ABD hisse senedi piyasasındaki satışlara sebep olsa da piyasanın asıl odağındaki haber ABD’nin en büyük bankalardan biri olan Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasıydı. Veri ve haber akışlarının etkileriyle SP&500 ve Nasdaq’ta %1.5 civarında geri çekilmeler görüldü, habere ilk anda tepki gösteren kripto para hızlı toparlandı.

Bugün piyasaları etkileyebilecek bir veri akışı gerçekleşmeyecek, haftanın en önemli açıklaması olan ABD’den gelecek olan enflasyon verisi piyasalardaki volatilitenin daha da artmasına sebep olabilir.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, dün itibariyle %13 civarında hızlı bir artış göstererek bugün sabah saatlerinde 22.330$ seviyelerinde fiyatlanıyor. 22.600$ seviyelerini test eden Bitcoin üç desteği kırarak şimdilik pozitif bir bölgede alıcı buluyor.

Hafta sonu 200 günlük hareketli ortalamadan destek alarak yükselen Bitcoin için yukarı yönlü hareketliliği devamında 22.315$ üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından 50 günlük hareketli ortalama olan 22.735$ seviyesinin kırılması yükseliş hareketini destekleyerek 23.170$ seviyelerin karşılanmasına neden olabilir. Aşağı yönlü bir harekette ise ilk destek seviyesi olan 23.315$’a tutunması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde 21.533$ seviyesi ardından da 21.100$ seviyeleri karşılanabilir.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum, lider kripto para birimini takip ederek dün %13 civarında artış göstererek tekrar majör düşen trendin üzerinde 1.600$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Ayrıca 50 günlük hareketli ortalama üzerinde oluşu pozitifliği destekliyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi için 1590$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar önemli olacaktır. Yükselişin devamında ilk direnç seviyesi 16.37$ ikinci direnç seviyesi olarak 1.720$ seviyeleri karşılanabilir. Olası bir geri çekilme halinde ise majör düşen trend çizgisi olan 1.555$ seviyesine tutunması önemli olacaktır. Bu seviyenin kırılması 1.513$ ardından da 1.421$ seviyelerine kadar geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bitay Araştırma

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler