Sosyal Medya

Borsa

Bitay: ‘Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %49,9 seviyelerinde…’

Bitcoin, dün görülen hızlı geri çekilmenin ardından yeni günde hızla toparlanarak 25.800$ seviyelerinde alıcı buluyor. Ethereum’da aynı hızlı toparlanma görülmese de %1,8 artışla 1.580$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Altcoinlerde de ufak toparlanmalar mevcut...

Bitay: ‘Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %49,9 seviyelerinde…’

“Bitcoin, dün görülen hızlı geri çekilmenin ardından yeni günde hızla toparlanarak 25.800$ seviyelerinde alıcı buluyor. Ethereum’da aynı hızlı toparlanma görülmese de %1,8 artışla 1.580$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Altcoinlerde de ufak toparlanmalar mevcut.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto paraların son 24 saatini değerlendirdi.

Bitcoin’de dün yaşanan düşüş ve hızlı yükseliş incelendiğinde herhangi bir haber akışından etkilenmediğini söylemek mümkün. Teknik anlamda bakıldığında 25.770$ destek bölgesinin kırılması sert satışları beraberinde getirdi. 25.000$ seviyelerinden alıcı bulan Bitcoin hızlı toparlanma ile tekrar yatay bandın içerisine dahil olmuş gözüküyor. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise yükselerek gün itibariyle %49,9 seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Hakimiyetle birlikte fiyatında artış göstermeye devam etmesi halinde altcoinlerde baskının artmasına neden olabilir.

Coinshares verileri incelendiğinde, kripto varlık yatırım ürünlerine geçtiğimiz hafta 69 milyon dolar tutarında Bitcoin’den çıkışlar görülürken, short Bitcoin ürünlerine girişler 15,2 milyon dolar ile Mart 2023’ten bu yana en büyük haftalık giriş görüldü. G20 zirvesi ardından kripto paralara düzenleyici çerçevenin çizilme kararının alınması fakat hala regülasyon eksiklikleri ve belirsizlik kripto para yatırım ürünlerinde daha çok short yönünde tercih edilmesine neden oluyor.

Ethereum’da ise geçtiğimiz hafta 4.8 milyon dolar çıkış görülürken, yılbaşından beri toplam çıkış 108 milyon doları buldu. Dört haftalık çıkış serisinde toplam 294 milyon dolar çıkış görülürken, short yatırım ürünlere girişlerin olması yatırımcıların duyarlılığının zayıf kaldığını göstermeye devam ediyor. İşlem hacimleri ise geçtiğimiz haftaya oranla %73 oranla düştü.

Kripto piyasasının toplam değeri dün yaşanan düşüşle birlikte psikolojik destek bölgesi 1 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde kısmen pozitif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan SPELL %23’lük yükselişle liderliği alırken, %10 artışla PHA ikinci ve %9’luk hareketiyle onu takip eden CYBER ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Phala Network (PHA)

Son günlerde Bitcoin sabit seyrinde devam ederken tersi şekilde dalga boyu yüksek fiyatlamalar gerçekleştiren PHA, 1 yılın dibinden tepki alarak 0,1$ seviyesini aştı. Son dönemin dip seviyesi olarak sayabileceğimiz 0,8$’dan yaklaşık %20 civarı yükselen PHA, bir yükseliş hareketi senaryosunda oldukça yüksek potansiyele sahip bir kripto para olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişin devamı halinde 0,11$ ve 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 0,12$ ilk hedef seviyeler olurken aşağıda 0,091$ ve 0,08$ seviyeleri destek noktaları konumunda.

Trust Wallet Token (TWT)

Son iki işlem gününde %10’luk bir yükseliş yakalayan TWT, dipten dönüş emareleri veriyor. En son haziran ayında test ettiği 0,7$ seviyelerinden güçlü bir tepki alan TWT, şu anda 0,8$ seviyelerinden alıcı buluyor. 0,82$ seviyeleri güçlü bir direnç konumundayken bu seviyelerin aşılıp onay alınması halinde önce 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 0,85$, ardından 0,9$ seviyeleri TWT için sıradaki hedef seviyeleri olmakta. Aşağıda ise 0,74$ kısa vadeli destek görevi görüyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bitay Araştırma

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler