Sosyal Medya

Borsa

Bitay: Bitcoin’de 29 bin dolar aşıldı!

Lider kripto para birimi Bitcoin’deki olumlu ayrışma sürüyor. Orta doğudaki tansiyonun yükseleceğine ilişkin haberlerin artmasına rağmen ETF onayı konusundaki beklentiler, Fed Başkanı Powell’ın dün akşam New York Ekonomi Kulübü’nde güvercin tondaki konuşması ve diğer Fed üyelerinden gelen sakin mesajlar bu ayrışmanın majör sebepleri arasında yer alıyor...

Bitay: Bitcoin’de 29 bin dolar aşıldı!

“Lider kripto para birimi Bitcoin’deki olumlu ayrışma sürüyor. Orta doğudaki tansiyonun yükseleceğine ilişkin haberlerin artmasına rağmen ETF onayı konusundaki beklentiler, Fed Başkanı Powell’ın dün akşam New York Ekonomi Kulübü’nde güvercin tondaki konuşması ve diğer Fed üyelerinden gelen sakin mesajlar bu ayrışmanın majör sebepleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra 2024 halving’e yaklaşılırken beklentilerin olumluya dönmeye başlaması, Orta doğu savaşında Bitcoin’in güvenli liman olarak görülmesi gibi etkenler de Bitcoin’in yukarı yönlü ivmesini destekliyor. Ethereum ise Bitcoin dominasyonunun ciddi seviyelere gelmesi sebebiyle daha yavaş yükselse de 1.600$ sınırına yaklaştı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, günün gelişmelerini değerlendirdi.

Dün akşam TSİ 19.00’da New York Ekonomi Kulübü’nde konuşan Fed başkanı Powell’ın, faizlerin bir hayli sıkılaştırıcı olduğunu ve gereğinden fazla sıkılaşmanın sosyal faydaya negatif etki edebileceğini ve şu anki faiz seviyesinin enflasyonu düşürebileceğine yönelik söylemleri piyasa tarafından güvercin algılandı. Böylece yaklaşan kasım ayı toplantısında faizlerin sabit kalacağı beklentisi güçlendi. Bu beklentiler de kısa vadede piyasaya pozitif etki ederken yükseliş genele yayılmadı. ABD ve dünya hisse senedi piyasaları jeopolitik risklerin etkisiyle düşmeye devam ederken Bitcoin sabah saatlerinde 29.000$ seviyesini aştı. Şu anda 29.300$ düzeylerinden alıcı bulan Bitcoin, eğer gün kapanışını 29.000$ ve üzerinde gerçekleştirirse, bu Bitcoin’in iki ay sonraki en yüksek günlük kapanış noktası olacak. Dünyanın adeta kaynadığı bir ortamda Bitcoin’deki bu olumlu ayrışma gelecekteki fiyatlama davranışlarını ve potansiyel kriz anlarındaki Bitcoin’in güvenli liman algısını güçlendireceği için orta  – uzun vadede direncini ciddi şekilde artıracaktır. Ek olarak özellikle 2022 yılında yaşanan bazı kötü olayların yarattığı olumsuz algıyı kırmak için de Bitcoin açısından bu dönemler oldukça değerli oluyor.

Bir diğer önemli gelişme ise özellikle yaz aylarından itibaren kripto para sektörünün en çok ilgilendiği gelişme olan ETF konusuna baktığımızda ise Bloomberg Intelligence şu anda SEC tarafından incelenmekte olan spot Bitcoin ETF kararlarının 10 Ocak’a kadar onaylanma ihtimalini %90 olarak değerlendirdi. Bunun gerçekleşmesi halinde ise Bitcoin’in 42.000$ seviyesini görebileceğini ve 1,5 yılın zirvesini test edebileceğini düşünüyorlar. Bu gibi olumlu haberler de kısa vadede Bitcoin’i destekliyor. Bu gelişmelerle birlikte kripto para piyasasının toplam değeri de 1,1 trilyon dolara yükselirken, günlük hacimlerde de toparlanma devam ediyor ve 35-40 milyar dolarlık seyir dikkat çekiyor.

BarnBridge (BOND)

Geçtiğimiz hafta %230 civarında yükseliş yaşamasının ardından aldıklarının neredeyse tamamını geri veren Bond, yeni güne %35’i aşan yükselişle başladı. Anlık olarak 3,938$ seviyelerinden alıcı bulan Bond için olum havanın devam etmesi halinde 4,075$ ardından da 4,753$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 3,598$ ve 3,152$ seviyeleri destek konumunda.

Stacks (STX)

Eylül ayından bu yana yükseliş trendinde olan Stx, yeni günde %15’i aşan yükselişle birlikte yükselen kanal trendini de kırmış gözüküyor. Bu sabah saatlerinde 0,6623$ seviyelerinden alıcı bulan Stx için pozitif seyrin sürmesi halinde direnç olarak 0,7031$ ve 0,7738$ seviyelerinin çalışması beklenebilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise ilk olarak 0,6460$ ardından da 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 0,6096$ seviyeleri destek olarak karşılanabilir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bitay Araştırma

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler