Sosyal Medya

Borsa

Bitay: 2023’ün ilk 10 gününde dünyada en çok kazandıran yatırım aracı kripto paralar oldu

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, yükseliş serisine devam eden kripto para piyasalarının son 24 saatteki performansını değerlendirdi...

Bitay: 2023’ün ilk 10 gününde dünyada en çok kazandıran yatırım aracı kripto paralar oldu

Kripto paralar yükseliş serisi yakaladı. Lider kripto para birimi olan Bitcoin, dün %2’ye yakın primlendi ve 17.510$’a kadar yükseldi. Ethereum’un fiyatı da 1350$’ı gördü. Son 10 günün 8’ini yükselişle kapatan Bitcoin, 2023 yılında şimdiden %6 değer kazandı. 2023’ün ilk 10 gününde dünyada en çok kazandıran yatırım aracı kripto paralar oldu. Bitcoin’de yaşanan iyimser hava tabana da yayılmış gözüküyor. Birçok altcoin sene başından bu yana %20 ila %50 arasında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi.

Dünkü yükseliş küresel piyasalar tarafından da desteklendi. FED Başkanı Powell ile JP Morgan CEO’sunun ABD enflasyon hakkında iyimser beklentileri piyasalar tarafından olumlu karşılandı. ABD endeksleri günü %1’e yakın yükselişle kapattı.

Ek olarak Amerika merkezli kripto para borsası olan Gemini’nin kurucusu Cameron Winklevoss, DCG (Digital Currency Group) CEO’su Barry Silbert’a istifa etmesi çağrısında bulundu. DCG şirketi hali hazırda Genesis borsasının da sahibi ve Genesis, FTX borsasının iflasından sonra ciddi sıkıntılar yaşayan ve yatırımcılarının para çekme talebini donduran bir kripto para borsası. Diğer yandan ABD Adalet Bakanlığı da Genesis’i incelemeye aldığını belirtmişti. Genesis tarafından gelecek olumsuz haberler önümüzdeki günlerde risk oluşturabilecek bir faktör olarak masada duruyor.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

 Bitcoin yükseliş hareketine yeni yılın onuncu gününde de devam etti. 17510$ seviyelerine kadar yükselip ret alan Bitcoin gün içerisinde 17420$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Günlük kapanışını 17250$ üzerinde yapması pozitif gözüküyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk direnç seviyesi 17530$ olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin aşılması ve kalıcılık sağlaması halinde 17800$ seviyelerine kadar yükselişi beraberinde getirebilir.

Aşağı yönlü hareketlilikte ise 17250$ seviyesinin destek olarak çalışması beklenebilir. 17250$ seviyelerine tutunamaması halinde ise 17000$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum 10 günlük %13 civarında yükselişin ardından gün itibariyle 1330$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Önemli bir direnç seviyesinin üzerinde günlük kapanış yapması pozitif görünümünü desteklemeye devam ediyor.

Yukarı yönlü hareketliliğin devamında 1355$ seviyesi kritik bir direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde 1400$ seviyelerine kadar bir yükselişi destekleyebilir. 1320$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayamaması halinde, aşağı yönlü hareketlilikte ise 1280$ seviyelerini test etmesine sebep olabilir. 1280$ üzerinde tutunamaması halinde 1240$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bitay Araştırma

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler