Sosyal Medya

Ekonomi

‘Krediler durdu yatırımlar azaldı’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalar üzerinden KOBİ dışı Ticari Firmaların kredi kullanmasına kısıtlamalar getirdi...

‘Krediler durdu yatırımlar azaldı’

Seçimlere çok az bir süre kala bankalar kredi musluklarını iyiden iyiye kıstı. BDDK verilerinde ticari kredilerin arttığı görünüyor olsa da reel sektör kredi bulamamaktan dertli. Yüzde 35-36 civarındaki faiz oranlarıyla bile krediye ulaşamıyoruz diyen sektör temsilcileri tepkilerini dile getiriyor.

Bankalar Ticari kredileri durdurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalar üzerinden KOBİ dışı Ticari Firmaların kredi kullanmasına kısıtlamalar getirdi. Getirilen koşulları yerine getiren firma sayısı yok denecek kadar az. Hal böyle olunca yatırım yapmak isteyen firmalar krediye ulaşamaz oldu. Yatırım yapmak isteyen firmalar durumdan şikayetçi. Kredi sorununun çözülmesini talep ediyor.

Yatırım yapmak isteyen kredi bulamıyor

İşlerini büyümek isteyen fabrika sahipleri ya da yeni yer almak isteyen firma sahipleri bankalarda kredi bulamıyor diyen Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, “Bankalardan kredi alarak yatırımlarını yapmak istiyorlar fakat bankalar kesinlikle kredi vermiyor. Yatırım yapacak yeni fabrika alacak arsa alacak firma sahipleri de vadeli arsa ve vadeli fabrika arayışına geçti. Ben gayrimenkul danışmanı olarak Mevcut portföyündeki satışdaki fabrika ya da arsa sahiplerine vadeli satmaları yönünde teklifler sunuyorum şu an satışta olan 25.000 metre karelik fabrikamızın satışını vadeli seçenek olarak sunuyoruz” dedi.

Tekirdağ fabrika yatırımları için fırsat sunuyor

İstanbul’a olan yakınlığı ve Türkiye’nin batıya açılan kapısı konumunda bulunan Tekirdağ fabrika yatırımları için yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor. Depremden sonra konut yatırımcılarının gözdesi haline gelen Tekirdağ, fabrika yatırımları için de yatırımcıların gözdesi olmaya aday. Lojistik altyapısı ve hammade tedariği konusunda bulunduğu konum itibari ile avantajlı olması Tekirdağ’ı öne çıkaran özellikler olarak sıralanabilir.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler