Sosyal Medya

Ekonomi

Kırmızı ette artış yüzde 85

Bu yılın ilk 10 ayında sığır ithalatı, önceki yıllara göre belirgin bir artışla 859,6 milyon dolar seviyesine yükseldi. Kırmızı et fiyatlarını dengelemek amacıyla tercih edilen bu stratejiye rağmen, karkas et fiyatlarında yılın başından bu yana %85'lik bir artış gözlendi.

Kırmızı ette artış yüzde 85

Bu yılın ilk 10 ayında sığır ithalatı, önceki yıllara göre belirgin bir artışla 859,6 milyon dolar seviyesine yükseldi. Kırmızı et fiyatlarını dengelemek amacıyla tercih edilen bu stratejiye rağmen, karkas et fiyatlarında yılın başından bu yana %85’lik bir artış gözlendi.

 

 

 

Et fiyatlarında yaşanan artışın dengelemesi amacıyla sene başında devreye sokulan ithalat formülünün 10 aylık performansı açıklandı.

 

Ocak ile Ekim ayları arasında canlı hayvan ithalatı, 884 milyon dolara yükseldi. Bu dönemde Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun raporuna göre, 859,6 milyon dolarlık sığır ithalatı gerçekleşti.

 

Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan %961’lik artışla birlikte 154,1 milyon dolarlık sığır ithalatı kaydedildi. Brezilya, 67,3 milyon dolarlık ithalatla bu dönemde en büyük paya sahip oldu. Uruguay ve Çekya ise sırasıyla 34,7 milyon dolar ve 11,5 milyon dolarlık ithalatla takip etti. Sığır eti, buğdaydan sonra en fazla ithal edilen ürün olarak listelendi.

 

2018’de canlı hayvan ithalatı rekor seviyede 1 milyar 768 milyon doları aşarken, sonraki yıllarda düşüş gösterdi ve 2022’de 181 milyon dolara kadar indi. 2023’ün ilk 10 ayında ise 884 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatı gerçekleşti ve yıl sonunda 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

 

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre, karkas etin kilogram fiyatı son güncelleme olan 30 Kasım’da 235.15 TL olarak kaydedildi. Bu fiyattan yüzde 60’ı kemiksiz et olarak elde ediliyor, böylece et fiyatı kilogram başına 392 TL’yi aşmış durumda. Ocak ayındaki 126,87 TL’lik fiyata kıyasla bu, %85’in üzerinde bir artış anlamına geliyor.

 

Ancak 850 milyon doları aşan ithalata rağmen et fiyatlarındaki yükseliş kontrol altına alınamadı.

 

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine göre, sığır etinde yılbaşından bu yana yaşanan artış %8,1 olarak belirlendi.

 

Ayrıca, Rekabet Kurumu’nun kırmızı et sektöründe rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar veya teşebbüs birliği kararlarıyla ilgili bir inceleme başlattığı açıklandı. Kurumun ifadesine göre, sektörde faaliyet gösteren teşebbüslerin kanunu ihlal ettiği iddiası üzerinde duruluyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler