Sosyal Medya

Ekonomi

ForeksHaber sanayi üretimi anketi sonuçlandı

Ekonomistlerin 2023 yılı Mart ayı takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 1,5, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 2,4 düşüş yönünde oluştu...

ForeksHaber sanayi üretimi anketi sonuçlandı

Foreks Haber’in 8 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, yıllık sanayi üretimi için ortalama tahmin takvim etkisinden arındırılmış veride yüzde 2,4, arındırılmamış veride ise yüzde 2,5 düşüş yönünde gerçekleşti.

Arındırılmış yıllık veride en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla yüzde 2,7 artış ve yüzde 9,9 düşüş yönünde oluşurken, arındırılmamış veride ise yıllık beklenti aralığı yüzde 1,6 artış ila yüzde 6,8 düşüş olarak gerçekleşti.

Şubat ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 0,9 artış yönünde beklenirken yüzde 8,2 düşüş yönünde açıklanmış, arındırılmamış sanayi üretiminde ise yüzde 0,9 artış tahminine karşın yüzde 8,23 oranında azalış göstermişti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış aylık sanayi üretimi medyan beklentisi ise yüzde 1,8 artış oldu. Aylık veride ortalama tahmin 0,5 artış yönünde gerçekleşirken, en yüksek ve en düşük tahminler yüzde 5,0 artış ve yüzde 5,9 düşüş seviyesinde oluştu.

ForeksHaber Sanayi Üretimi Anket Tablosu:

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler