Sosyal Medya

Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi şubatta 141,3’e geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Şubat’ta 141,3’ye geriledi. Ocak ayında 145,7 seviyesinde açıklanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada…

Finansal Hizmetler Güven Endeksi şubatta 141,3’e geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Şubat’ta 141,3’ye geriledi. Ocak ayında 145,7 seviyesinde açıklanmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2023 yılı Şubat ayında FHGE, bir önceki aya göre 4,4 puan azalış kaydederek 141,3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görülmektedir.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlenmektedir. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıfladığı, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görülmektedir.

2023 yılı Şubat ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 3,8, 16,1 ve 15,8 puanlık azalış olduğu gözlenmektedir.”

 

 

 

finansgundem.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler