Sosyal Medya

Ekonomi

Finans devi, faiz oranının duracağı yeri öngördü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40'a çıkardı. Karar sonrasında ABD'li banka Goldman Sachs, öngörülerini güncelledi.

Finans devi, faiz oranının duracağı yeri öngördü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı. Karar sonrasında ABD’li banka Goldman Sachs, öngörülerini güncelledi.

 

 

Goldman Sachs, TCMB’nin politika faizinde beklentilerin üstünde bir artış yaparak 500 baz puan yükseltmesinin ardından tahminlerini paylaştı.

 

ABD merkezli dev banka, politika faizini yüzde 42,50’ye yükselterek 250 baz puan daha artış beklediklerini ve sıkılaşma sürecinin tamamlanmasını öngördüklerini açıkladı. Daha önce yüzde 40 olarak öngörülen faiz oranı, banka tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası kararının beklenenden daha fazla bir parasal sıkılaştırmaya işaret ettiği vurgulandı.

 

Bankanın açıklamasında, ‘Komitenin politika faizini aralıktaki toplantıda 250 baz puan artırarak yüzde 42,50’ye çıkaracağını ve faiz artırımı döngüsünü tamamlayacağını öngörüyoruz’ ifadelerine yer verildi. Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise yaptığı değerlendirmede, ‘TCMB’nin, faiz artırım sürecini aralık ve ocak toplantılarında 250 baz puan gibi daha sınırlı artışlarla yüzde 45 seviyesinde tamamlayacağı sinyalini verdiğini’ belirtti.

 

Bürümcekçi ayrıca, ilerleyen dönemde bankacılık sisteminde likidite fazlası oluşabileceğini ve bu durumda TCMB’nin yabancı para mevduata getirdiği ilave TL zorunlu karşılık oranlarını yükselterek fazlalığı azaltabileceğini aktardı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler