Sosyal Medya

Ekonomi

Ev sahiplerinden yüzde 25 zam sınırına yeni yöntem: Kısa dönem kiracılık devri başladı

Kira artışlarındaki yüzde 25 sınırına takılmak istemeyen ev sahipleri, kısa dönem kiralama yöntemine başvurmaya başladı. Artık kiracılara günlük ve haftalık…

Ev sahiplerinden yüzde 25 zam sınırına yeni yöntem: Kısa dönem kiracılık devri başladı

Kira artışlarındaki yüzde 25 sınırına takılmak istemeyen ev sahipleri, kısa dönem kiralama yöntemine başvurmaya başladı. Artık kiracılara günlük ve haftalık kiralamanın yanında aylık, üç aylık, altı aylık seçenekler sunuluyor.

Türk Lirası’nın döviz karşısındaki hızlı erimesi ve enflasyon nedeniyle ev sahipleri kira artışlarını sürdürüyor. Kiracıları ‘korumayı’ amaçlayan kira artış sınırlaması ise çoğu ev sahibi tarafından dikkate alınmıyor. Kiracılar, artış oranları nedeniyle ev sahipleri ile davalık oluyor. Ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan kira anlaşmazlıkları nedeniyle ev sahipleri artık yeni bir ‘yöntem’e başvurmaya başladı.

Yüzde 25 zam sınırına takılmak istemeyen ev sahipleri kısa dönem kiracı aramaya başladı. Kısa ve orta dönem kiralık ev ilanları hızla artarken, uzun dönem kiralık arayanların seçenekleri azalıyor.

Geçmiş yıllarda şehrin merkezi ilçelerinde turizm odaklı ilerleyen kısa dönem kiralama sektörü artık çok daha yaygın olmaya başladı. Mülk sahipleri, komisyon karşılığı bu tip kiralama yapan profesyonel şirketlerle ya da emlak ofisleri aracılığıyla kiracı arıyor. Günlük ve haftalık kiralamanın yanında aylık, üç aylık, altı aylık seçenekler de sunuluyor.

‘GÜNLÜK KİRALIK İLAN SAYISI YÜZDE 50 ARTTI’

Hürriyet’e konuşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı, son iki yılda ülke genelinde günlük kiralık ilan sayısının yüzde 50 arttığını söyledi. Son aylarda da yüzde 25 zam sınırı nedeniyle dairesini kiraya vereceklerin eşyalı kısa dönem kiralama modeline yöneldiğini belirten Özelmacıklı, şöyle dedi:

“Konut arzının yetersiz olması nedeniyle bu alandaki büyüme kiralık ev arayanlar için negatif bir durum. Bu nedenle dünyada Airbnb’ye yasak getiren ülkeler oldu. Ülkemizde de hızla büyüyen kısa dönem kiralama sektörü için yasak değil ama sıkı denetim gerekli. Zorunlu olduğu halde maalesef biliyoruz ki kimlik bildirimi yapılmadan evler kiralanıyor. İşi yasal zeminine uygun yapanlar ancak yüzde 10-15 civarında.”

Kaynak

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler