Sosyal Medya

Ekonomi

Emeklilik sisteminde üç farklı yenilik: SSK ve BAĞ-KUR prim eşitlemesi, ev kadınlarına devlet desteği ve tartışmalı TES

Meclis'in açılmasıyla birlikte yeni torba yasa gündeme gelecek. Bu torba yasanın içinde Aile ve Gençlik Bankasının kurulması ve emeklilik için reform düzenlemelerinin olması bekleniyor.

Emeklilik sisteminde üç farklı yenilik: SSK ve BAĞ-KUR prim eşitlemesi, ev kadınlarına devlet desteği ve tartışmalı TES

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlanması sonrası Meclis’in açılmasıyla birlikte yeni torba yasa gündeme gelecek. Bu torba yasanın içinde Aile ve Gençlik Bankasının kurulması ve emeklilik için reform düzenlemelerinin olması bekleniyor.

Milliyet’teki habere göre SSK ve BAĞ-KUR prim eşitlemesiyle gerçekleşecek. Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan biri BAĞ-KUR’lular için olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon BAĞ-Kurlunun prim şartını 9.000 günden 7.200 güne çekecek çalışmayı tamamlayacak.

Ev kadınları ve anneleri de ilgilendiriyor

Emeklilik sisteminde gerçekleşecek 2. değişiklik ise ev kadınları ve anneler için olacak. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’ini devletin karşılayacağı modelin de Meclis’e sunulacak torba yasa ile hayata geçirilmesi planlanıyor.

Öte yandan Türkiye’de birkaç yıldır gündemde yer alan ikinci emeklilik düzenlemesi, Orta Vadeli Program’a (OVP) da girdi. İkinci basamak emeklilik olarak yer alan sistem tamamlayıcı emeklilik olarak (TES) olarak biliniyor. Otomatik Katılımlı BES, devreye alınacak ikinci emeklilik sistemi ile daha da geliştirilecek.

Kısa Dalga

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler