Sosyal Medya

Borsa

Dolar gerilerken; yılın ilk çeyreğini Bitcoin ‘kükreyerek’ kapatıyor

Yılın ilk çeyreğini bugün tamamlıyoruz. Küresel mali piyasaların çehresi, ABD’de başarısız olan SVB ve Signature Bank ardından sorunlu İsviçre Bankası…

Dolar gerilerken; yılın ilk çeyreğini Bitcoin ‘kükreyerek’ kapatıyor

Yılın ilk çeyreğini bugün tamamlıyoruz. Küresel mali piyasaların çehresi, ABD’de başarısız olan SVB ve Signature Bank ardından sorunlu İsviçre Bankası Credit Suisse’in de en büyük banka olan UBS ile birleştirilmesi sonrasında kademeli olarak iyileşmeye devam ediyor. Otoritelerin, mevduat sahiplerine karşı atmış olduğu yerinde ve hızlı adımlar sonrası, ABD Hazine Bakanı Yellen’in bankacılık düzenlemesi ve denetleme kurallarının yeniden incelenmesi gerektiğini söylerken, bankacılık sisteminin denetimi konusunda en üst düzey yetkililerden olan Michael Barr, Kongre oturumunda beklenmedik banka iflasında banka yöneticileri, FED denetçileri ve diğer düzenleyicilerin de sorumlu olduğunu söyledi.

Gözler bir taraftan bankacılık krizini ve “bundan sonrasını” takip ederken, merkez bankalarının bu nazik ortamda atacağı adımlar ve hâliyle bankalara uygulanacak stress testlerini takip edeceğiz. Bu adımların risklerin gözden geçirilmesi ve kuralların yeniden sertleştirilmesi ile büyüme üzerinde negatif bir baskı kuracağını da tahmin ediyoruz.

Dün gözler Almanya’da açıklanan enflasyon verilerine çevrildi. Enflasyon gerilemekle birlikte tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi sonrasında, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırmaya devam edeceği beklentisini kuvvetlendirerek EURUSD paritesini 1,09 seviyesinin üzerine iterek son 2 ayın zirvesine taşıdı. EUR cephesinde 1,0940 seviyesinin üzerinde olası bir haftalık kapanış durumunda, daha da yukarıda 1,1270 seviyesini hedefleyeceğiz.

Dengelenmeyi sürdüren bankacılık krizi sonrasında EUR’da yaşanan yükselişin dışında çıkarsak, büyük resimde, yılın ilk çeyreğini Bitcoin %70 yükselişle ilk sırada tamamlıyor. Risk iştahının göstergesi konumunda Nasdaq %15 yükselirken, bir taraftan güvenli liman diğer taraftan ise ABD faizlerinin gerilemesi ile ivme kazanan altın ilk çeyrekte %9 yükseldi. Madalyonun diğer tarafında ise, doların piyasa kuru DXY %1 gerilerken, Brent cinsi ham petrol ise %8 düştü. Bu sabah itibariyle, FED’den bir sonraki toplantıda 25 baz puan artış beklentisi ile pas geçeceği ihtimaline piyasa tahmincileri eşit şans tanırken, Avrupa cephesinde ise bir sonraki toplantıda 25 baz puan artışa %80 ihtimal tanınıyor.

Türkiye cephesinde ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden Mehmet Şimşek’i davet ettiği yönünde haberler dün sosyal medyayı meşgul ederken, İnce’nin adaylıktan çekilebileceği söylentisi de kulislerde dillendirildi. BIST100 endeksi günü %1 düşüşle tamamlarken, kur mütemadiyen yavaşlatılmış çekimde kuzeye doğru ilerlemeye devam ediyor. USDTRY kuru bankalararası piyasada 19,20 seviyesinin eteğine kadar gelirken, serbest piyasada ise 19,40 seviyesinden işlem gördü.

Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre Hazine destekli Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında faiz tavanı kaldırıldı. Politika faizine ilaveten 3 puan olarak açılan KKM’nin dövize olan talebi artırması sonrasında mevduat faiz oranı artık bankalar tarafından serbestçe belirlenebilecek. Bu arada dün açıklanan haftalık BDDK bültenine göre, KKM stoğu 24 Mart ile biten haftada 1,7 trilyon TL seviyesine yaklaşırken, son 11 haftada 14,8 milyar dolar artış kaydetti. TCMB’nin brüt döviz rezervleri 24 Mart ile biten haftada 2,6 milyar dolar azalarak 71,3 milyar dolar seviyesine gerilerken, Suudi Arabistan mevduatı sonrası yaşanan geçici iyileşme de bitmiş oldu. Yabancı yatırımcının hisse senedi portföyü erimeye devam ediyor. Söz konusu haftada 113 milyon dolar büyüklüğünde hisse senedi satılmış. Yılın ilk çeyreğinde hisse senetlerinden çıkan para yaklaşık 0,9 milyar dolar oldu.

Yeni gün başlangıcında ABD’de eski Başkan Trump, Reuters haberine göre ödediği susma parasıyla ilgili soruşturmanın ardından Manhattan büyük jürisi tarafından suçlandı ve ABD tarihinde adli anlamda suçlu bulunan ilk Başkan oldu. Trump’ın 2024’de yeniden aday olup olmayacağı takip edeceğiz. ABD borsaları dün geceyi yükselişle tamamlarken, bu sabah Asya piyasalarının genelinde yeşil bir renk hâkim. YEN’in değer kaybetmesi ile ihracat odaklı Japonya borsası Nikkei %1 yükselişle başı çekerken, ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde yükselişin isteğinin devam ettiğini görüyoruz.

Yılın ilk çeyreğinin son iş gününde, kazanda pekçok kepçenin farklı yöne dönebileceğini unutmamak gerekiyor! Bu bağlamda, bugün bir miktar volatilite yaşanabileceğini düşünüyoruz. Veri akışında içeride dış ticaret verisi, dışarıda ise Euro Bölgesi TÜFE enflasyonu ve haftanın en önemli verisi olan FED’in favori enflasyon göstergesi PCE (Kişisel Tüketim ve Harcama) yakından takip edilecektir. Zayıf bir enflasyon, bankacılık krizi ile birlikte FED’i faiz artırma konusunda durmaya itebilir.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler