Sosyal Medya

Ekonomi

Borç ve cezalara yeni yapılandırma geliyor

Devlete olan vergi, ceza ve prim borçları için en kapsamlı yapılandırma geliyor. 31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçların…

Borç ve cezalara yeni yapılandırma geliyor

Devlete olan vergi, ceza ve prim borçları için en kapsamlı yapılandırma geliyor. 31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçların yapılandırılacağı yeni bir paket hazırlanıyor.

Seçim öncesi hükümet tüm kozlarını sahaya sürmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta kabine gündemine geleceği belirtilen düzenleme kapsamında, vergi, sigorta primi borçlarıyla cezalar için yapılandırma olanağı sunulacak. Yeni paket, 31 Aralık 2022’ye kadar devlete olan tüm borçları kapsayacak. Ayrıca şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak.

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor. Belediyelere olan borçlar ile su borçları da kapsamda olacak.

PEŞİN ÖDEME AVANTAJI

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek.

Peşin ödeme halinde yüzde 90’a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesinin söz konusu olduğu belirtildi.

Paketin detaylarının pazartesi günkü kabine toplantısında açıklanması, şubat ortasında da yasalaşması bekleniyor.

Artı Gerçek

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.