Sosyal Medya

Ekonomi

Asgari ücret pazarlık masasına Türk-İş’ten 4 işçi de oturacak

Türk-İş asgari ücret pazarlık masasına işçileri oturtacak. Söz konusu pazarlık masasına oturacak olan ve çocukları da bulunan 4 işçi, asgari ücretle nasıl geçinemediklerini 11 Aralık Pazartesi günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda anlatacak.

Asgari ücret pazarlık masasına Türk-İş’ten 4 işçi de oturacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık Pazartesi günü ilk toplantısını gerçekleştirecek. Milyonlarca asgari ücretli ile asgari ücretin kısmen üzerinde maaş alan işçiler de asgari ücret pazarlık masasına dikkatlerini çevirdi.

İşçileri temsilen en çok üyeye sahip sendika olarak Türk-İş, geçen yıl komisyona bir işçiyle katılmıştı. Bu yıl görüşmelerde 1 Türk-İş temsilcisi ile 4 asgari ücretli işçi de yer alacak. İşçiler, asgari ücretle kirada oturup çocuk bakarak hayat pahalılığı karşısında ‘nasıl geçinemediklerini’ anlatacak.

Adı geçen 4 işçi, ay sonuna kadar sürecek pazarlık toplantıların tümünde bulunacak.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, pazarlık masasına oturacak işçiler, Türk-İş’e bağlı sendikalar tarafından çeşitli şehirlerden ve farklı sektörlerden seçildi. Vatandaşın geçim derdinin masaya doğru yansıması için kirada olan, evli ve çocuklu işçiler tercih edildi. Durumları hakkında Türk-İş’e bilgi veren bir işçi ev kirasının 10 bin TL olduğunu belirtti.

İKİ KADIN İŞÇİ DE VAR

Toplantılara katılacak erkek işçiden biri Bolu Cankurtaran mevkinde taşeron firmanın karla mücadele ekibinde, diğeri Çorum’da elektrik dağıtım firmasında taşeron olarak çalışıyor. İki kadın işçiden biri Adana Şehir Hastanesi’nin taşeron firmasında, diğeri de İzmir’deki bir AVM’de tezgahtar olarak geçim mücadelesi veriyor. Türk-İş yönetimi, toplantı öncesi Ankara’ya çağırdığı işçilerin sorunlarını dinledi ve işçilerden yaşam mücadelesini masada anlatmalarını talep etti. Toplantılarda asgari ücret alan bir ailenin mutfağı nasıl idare ettiğini de kadın işçiler anlatacak. Her toplantıda dar gelirlinin geçim mücadelesini dinleyecek olan iktidar ve işveren temsilcilerinin zam konusunda daha ‘insaflı’ karar verecekleri tahmin ediliyor.

KOMİSYON 15 ÜYELİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, en çok üyeye sahip işçi ve işveren sendikaları ile hükümet tarafından belirlenen 5’er temsilcinin yer aldığı 15 üyeden oluşuyor. Komisyona Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği üyelerden bir isim başkanlık ediyor. Komisyon en az 10 üye ile toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. Komisyonda işçileri temsilen Türk-İş’in seçtiği isimler, işveren adına da TİSK’in seçtiği üyeler yer alıyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler