Sosyal Medya

Borsa

Antibiyotik işe yaradı: ABD’de enflasyon soğuyor; piyasalarda bayram havası!

Büyük bir merakla beklenen ABD TÜFE enflasyonu piyasaların yüzünü güldürdü. Manşet TÜFE Mayıs 2020’den beri ilk defa eksi açıklandı (%-0,1).…

Antibiyotik işe yaradı: ABD’de enflasyon soğuyor; piyasalarda bayram havası!

Büyük bir merakla beklenen ABD TÜFE enflasyonu piyasaların yüzünü güldürdü. Manşet TÜFE Mayıs 2020’den beri ilk defa eksi açıklandı (%-0,1). Bu sonuçlarla yıllık bazda artış hızı %7,1’den %6,5 seviyesine geriledi. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda %0,3 artış göstererek yıllık anlamda beklentilere paralel %6,0’dan %5,7 seviyesine geriledi (Aralık 2021’den bu yana en düşük seviye).

ABD’de enflasyonun soğumaya devam ettiğini gösteren dünkü veriye piyasalar oldukça iyimser bir tepki gösterdi. FED’in antibiyotik tedavisinin işe yaramaya başladığına ikna olan piyasalar, 1 Şubat tarihinde düzenlenecek olağan FOMC toplantısından 25 baz puan bir faiz artışı gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakıyor. 50 baz puan artış olasılığı %10’u altında ihtimal veriliyor.

Doların piyasa faizi olan 10 yıllık devlet tahvil getirisi %3,5 seviyesinin altında gerilerken, dolar getiri ile ters korelasyona sahip altının ons fiyatı son dönemlerde bültenimizde söz ettiğimiz 1,896 dolar seviyesini test etti. Teknik mânâda daha da yukarıda 1,963 dolar seviyesinin de radar menziline gireceğini düşünüyoruz. Altın gümüş rasyosu ise altın lehine hareket ederken, son dönemlerde gümüşün ayağına yine prangalar bağlandı! Dün her ne kadar iyimser havaya ayak uyduran gümüş %2 yükselse de, hâlen daha 24 doların üzerine çıkmakta zorlandığını görüyoruz.

Para birimleri cephesinde ise, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) gelecek hafta düzenlenecek olağan para politikası kurulu toplantılarında parasal gevşemenin yan etkilerini gözden geçirerek getiri eğrisindeki bozulmaları düzeltmek için ek adımlar atabileceği yönünde dünkü haber ardından doların geniş bantta değer kaybetmesinin de yardımı ile YEN 129,40 seviyesine kadar gerileyerek son 6 ayın en iyi seviyesinden işlem gördü. 10 yıllık Japon devlet tahvili ise 2014 yılında bu yana ilk kez %0,5 seviyesinin üzerine yükseldi!

EURUSD paritesi, enflasyon verisi ardından teknik mânâda önemli bir direnç seviyesi olarak gördüğümüz 1,0750 seviyesini aşarak 1,0850 seviyesine kadar yükselmek suretiyle son 9 ayın zirvesini test etti. EUR’da yükseliş ivmesinin 1,1025 seviyelerine kadar devam etmesine olanak veriyoruz. Doların piyasa kuru ise -bültenimizi yakından takip eden okurlarımızın hatırlayacağı üzere-  beklentimize paralel 102 seviyesine kadar geriledi. Dün bültenimizde söz ettiğimiz üzere, dolar geniş çapta satış baskısına maruz kalırken, Bitcoin de buna kayıtsız kalmasını bekleyemezdik. Kasım ayında bu yana 16-17bin dolar bandında hapsolan direnişin parası, dün nihayet kış uykusundan uyanarak 19bin dolar seviyesine dayandı.

Görüleceği üzere yurtdışı piyasalar ABD enflasyon verisini coşkuyla karşılarken, içeride ise karşılık duygular hâkim. Sabah saatlerinde %4 yükselen Borsa İstanbul, öğle saatlerinde yeniden eksiye dönerken, akşamüzeri ABD verisinin yarattığı iyimserliğe ayak uydurarak günü %5 yükselişle tamamladı. Baş döndürücü bir volatilite! USDTRY kuru ise devam eden döviz talebi ve kamunun desteğine paralel 18,79 seviyesinden uzaklaşamazken, EURUSD paritesinin dün şaha kalkması ile sepet bazında Türk Lirası 19,60 seviyesine dayanarak tüm zamanların en zayıf düzeyinden işlem gördü (21 Aralık 2021 19,55).

Her Perşembe açıklanan TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenleri önemli ipuçlar sundu. Buna göre 6 Ocak ile biten haftada, yurtiçi yerleşiklerin DTH’ları son haftaların aksine 2,7 milyar dolar artış kaydetti. DTH cephesinde son 10 haftada yaşanan 22 milyar dolar erimeyi tam anlamıyla ters dolarizasyon eğiliminden ziyade opsiyonlu mevduat işlemleri olarak nitelendirmiştik. TCMB’nin bu tip işlemlere de sıcak bakmaması ardından geçen hafta gerçek kişilerin DTH’ları 0,6 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 2,2 milyar USD artış kaydetti. KKM cephesinde ise son iki haftadır devam eden sert düşüş gözlerden kaçmadı: 6 Ocak haftasında KKM stoku 45,2 milyar TL gibi anlamlı bir düşüş kaydetti.

Son günlerde kur cephesinde yukarı yönlü bir isteğin ağır bastığını lâkin kamunun süregelen desteği ile yükselişin yavaşlatıldığını paylaşmıştık. Dün açıklanan veriler de görüşümüzü teyit ediyor. 6 Ocak ile biten haftada DTH sert yükselirken, TCMB’nin döviz rezervleri de 3,2 milyar dolar erimiş. Altın rezervleri ise, altın fiyatlarının yukarı gitmesi kaynaklı 0,9 milyar dolar artış kaydederek 46,8 milyar dolar seviyesine geldi. Böylelikle toplam rezervler 126,4 milyar dolar seviyesine geriledi.

Borsa cephesinde 2022’de 4 milyar dolar değerinde hisse senedi satan yabancı yatırımcı, yılın ilk haftasından da ‘rahat’ durmamış. Menkul kıymet istatistiklerine göre yabancı net olarak 352 milyon dolar hisse senedi, 55 milyon dolar ise DİBS satmış. Yabancı yatırımcı durmaksınız hisse senedi satarken, Borsa İstanbul kendin pişir kendin ye tarzında iç dengeler ile hareket ettiğini bir kez daha not etmiş olalım.

ABD borsaları geceyi -artan risk iştahına rağmen- %0,5 oranında sınırlı yükselişle tamamladı. Yeni gün başlangıcında, Japon Yen’in değer kazanmasına paralel -ihracat odaklı ekonomisi nedeniyle- Japonya borsası Nikkei %1 gerilerken, değer Asya borsalarında ABD enflasyon verisinin iyimserliğini görebiliyoruz. Bugünün veri takviminde TCMB piyasa katılımcıları anketi dışarıda ise İngiltere sanayi üretimi ile ABD Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilebilir. Mikro cephede ise, ABD’de açıklanmaya başlanacak 4ç2022 dönemi bilançoları takip edilecek. Enflasyonda en kötünün geride kalmasına paralel resesyon endişelerinin gölgesinde şirket finansallarının üzerinde tahribat dikkatle takip edilecek. Bugün bilanço sezonu ABD bankaları ile başlıyor.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.