Sosyal Medya

Ekonomi

Akaryakıta bu gece KDV zammı geliyor; ÖTV de yolda

Akaryakıt ürünlerine bu gece bir de KDV zammı eklenecek. Benzine 40, motorine 38, otogaza 15 kuruş zam gelecek. Önümüzdeki günlerde…

Akaryakıta bu gece KDV zammı geliyor; ÖTV de yolda

Akaryakıt ürünlerine bu gece bir de KDV zammı eklenecek. Benzine 40, motorine 38, otogaza 15 kuruş zam gelecek. Önümüzdeki günlerde ÖTV zammı fiyatları biraz daha yukarı çıkaracak.

Seçim sonrası başlayan zam furyası sürüyor. TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının ardından fiyatı artan benzin, motorin ve otogaza, bu gece de katma değer vergisi (KDV) zammı gelecek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla akaryakıt ürünlerinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesine ilişkin karar bu gece yürürlüğe giriyor.

Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, otogazda (LPG) 15 kuruş zamlanacak.

Bu geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 26,65 TL’ye, Ankara’da 27,13 TL’ye, İzmir’de 27,16 TL’ye yükselecek. Motorinin ise litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 25,20 TL’ye, Ankara’da 25,67 TL’ye, İzmir’de 25,79 TL’ye çıkacak.

Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam gelmesini öngören teklifi bu hafta başında Meclis’e sunulmuştu.

Teklifin yasalaşmasının ardından akaryakıt ürünlerine bir de ÖTV zammı gelecek.

 

 

 

birgun.net

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler