Sosyal Medya

Ekonomi

Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı

Türk-İş'in Ankara bazlı yaptığı araştırmaya öre açlık sınırı 14 bin 25 TL'ye, yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL’ye yükseldi. Türk-İş, kasım ayına yönelik açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladığı raporunda gıda enflasyonundaki düşüşe dikkat çekti.

Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı

Türk-İş’in Ankara bazlı yaptığı araştırmaya öre açlık sınırı 14 bin 25 TL’ye, yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL’ye yükseldi. Türk-İş, kasım ayına yönelik açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladığı raporunda gıda enflasyonundaki düşüşe dikkat çekti.

 

 

Türk-İş, Kasım ayına ilişkin Açlık ve Yoksulluk raporunu yayımladı ve raporda gıda enflasyonundaki düşüşe dikkat çekti. Buna göre, 2023 Kasım ayında gıda fiyatlarındaki aylık artış yüzde 2,49 olarak gerçekleşirken, yıllık artış yüzde 80,12 olarak kaydedildi.

 

Türk-İş’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 

“Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı, açlık sınırını oluşturuyor ve bu tutar 14.025 TL düzeyinde.

 

Gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlar için yapılması gereken aylık harcamaların toplamı ise yoksulluk sınırını oluşturuyor ve bu tutar 45.686,81 TL düzeyinde.

 

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 18.239,8 TL seviyesine yükseldi.

 

TÜRK-İŞ verilerine göre, Kasım 2023’te ‘mutfak enflasyonu’ndaki değişim şu şekilde:

 

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış, bir önceki aya göre %2,49 oranında gerçekleşti. On bir aylık değişim oranı ise %72,50 olarak belirlendi. Son on iki ayda değişim oranı %80,12 olarak kaydedildi. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise %86,42 seviyesinde hesaplandı.”

 

TÜRK-İŞ’in hesaplamalarına göre, gıda ürünlerinde Kasım 2023’te gözlemlenen değişim harcama gruplarına göre şöyle oldu:

 

Süt, Yoğurt, Peynir Grubu: Süt fiyatları %8,5 artarak ortalama litre başına 34,5 TL’ye yükseldi. Peynir ve yoğurt fiyatları ise önceki aylaki seviyelerini korudu.

 

Et, Tavuk, Balık, Yumurta, Kuru Baklagiller, Yağlı Tohum Ürünleri Grubu: Et fiyatlarında belirgin bir değişiklik gözlenmedi. Marketlerde dana kıyma ortalama 331 TL/kg, dana kuşbaşı ise ortalama 356 TL/kg satılmakta. Tavuk fiyatları ortalama 69 TL/kg iken, yumurta fiyatı önceki aya göre bir miktar düşerek ortalama 3,77 TL oldu. Hamsi fiyatları ise 100 TL/kg seviyesinde sabit kaldı. Deniz balıklarının ortalama fiyatı ise 172 TL/kg olarak belirlendi. Kuru baklagillerde genel bir artış var. Nohut fiyatları önceki aya göre %21 artarak ortalama kg fiyatı 85 TL’ye yükseldi.

 

Ekmek ve Tahıllar Grubu: 200 gramlık ekmek fiyatı 7 TL’de devam ediyor. Aylık ekmek masrafı 735 TL’ye denk geliyor. Tahıllar grubunda pirinç fiyatları ortalama kg başına 71 TL, bulgur, un ve irmik fiyatları ise sınırlı bir artış gösterdi.

 

Taze Sebze-Meyve Grubu: Karnabahar ve köy biberi fiyatlarında yüksek düşüş yaşandı. Köy biberi ortalama 35 TL/kg’den 20 TL’ye geriledi, karnabahar da aynı şekilde düşüşle 37,5 TL/kg’den 20 TL’ye indi. Diğer sebzelerin fiyatları genelde sabit kaldı. Üzüm ve hurma kg başına ortalama 50 TL, portakal ortalama 35 TL, mandalina ise ortalama 12,5 TL/kg olarak satıldı.

 

Temel Yağ Ürünleri Grubu: Zeytinyağı fiyatlarındaki artış devam ediyor. Ortalama zeytinyağı litre başına 300 TL, ayçiçek yağı fiyatları ise aynı kaldı. Tereyağı fiyatları ise bu ay %6 arttı.

 

Diğer Gıda Maddeleri Grubu: Zeytin fiyatlarındaki artışın sebebi olan etkenler, siyah zeytinin kg başına ortalama 223 TL’ye, yeşil zeytinin ise ortalama 168 TL’ye yükselmesine neden oldu. Diğer ürünler genelde önceki aylaki seviyelerini korurken, pekmez fiyatlarında kısmi bir düşüş oldu.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler