Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Suudi Arabistan Ve Çin Arasında 10 Milyar Doları Aşan Yatırım Anlaşmaları İmzalandı

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı'nda, teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları, tarım, emlak, tedarik zincirleri, turizm ve sağlık alanlarında 30 anlaşma yapıldı.

Suudi Arabistan Ve Çin Arasında 10 Milyar Doları Aşan Yatırım Anlaşmaları İmzalandı

Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı’nda, teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları, tarım, emlak, tedarik zincirleri, turizm ve sağlık alanlarında 30 anlaşma yapıldı.

 

Anlaşmaların değeri 10 milyar doları aştı. Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ile Çinli şirket Human Horizons arasında elektrikli araç üretimine dair 5,6 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldı.

 

Suudi Arabistan’ın ASK International Group firması ile Çin Ulusal Jeoloji ve Madencilik Şirketi arasında, ülkede bir bakır madenciliği projesi geliştirilmesi ve finanse edilmesi için 500 milyon dolar değerinde anlaşma ile yine Suudi Arabistan Demiryolları Şirketi ile Çin hükümetine ait tren vagonu üreticisi olan CRRC arasında tren vagonu üretmeyi amaçlayan 250 milyon dolar değerinde bir anlaşma da yer aldı. Konferansa 23 ülkeden 3 bini aşkın kişi katılıyor.

 

Söz konusu anlaşmaların değerinin 10 milyar doları aştığı kaydedilen haberde, Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ile Çinli şirket Human Horizons arasında elektrikli araç üretimine dair 5,6 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığı aktarıldı.

 

Haberde, anlaşmalar arasında, Suudi Arabistan’ın ASK International Group firması ile Çin Ulusal Jeoloji ve Madencilik Şirketi arasında, ülkede bir bakır madenciliği projesi geliştirilmesi ve finanse edilmesi için 500 milyon dolar değerinde anlaşma ile yine Suudi Arabistan Demiryolları Şirketi ile Çin hükümetine ait tren vagonu üreticisi olan CRRC arasında tren vagonu üretmeyi amaçlayan 250 milyon dolar değerinde bir anlaşmanın da yer aldığı ifade edildi.

 

Kamu ve özel sektör arasında bir dizi anlaşmanın yapıldığı belirtilen haberde, konferansın bugünkü kısmında petrol ve gaz sektörleri için tedarik zincirleri, inovasyon ve araştırma ortaklıkları ile gıda sektörüyle ilgili ortaklıkların ele alınacağı kaydedildi.

 

Konferansa 23 ülkeden 3 bini aşkın kişi katılıyor

 

Suudi Arabistan’ın ilk kez ev sahipliği yaptığı 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı, “refah için işbirliği” sloganıyla iki gün boyunca 23 ülkeden 3 bini aşkın kişinin katılımıyla başkent Riyad’da gerçekleştiriliyor.

 

Konferansın Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı tarafından Arap Birliği Genel Sekreterliği, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi ve Arap Odalar Birliğinin ortaklığıyla düzenlendiği aktarılmıştı.

Ayrıca Çin ve Arap ülkelerinin büyük şirket yöneticileri ve bakanlarından 150’den fazla konuşmacının katılacağı konferansta, 8 diyalog oturumu ve 18 çalıştayın yanı sıra özel toplantılar ve etkinliklerin de yapılacağı kaydedilmişti.

 

 

sondakika.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler