Sosyal Medya

Döviz

Piyasa Bülteni: Bitcoin son 4 ayın zirvesine yükselirken, YEN sert düştü!

Küresel mali piyasalar dün günün büyük bir bölümünde genel olarak sakin bir seyir izledi. Günün ikinci yarısında ise hayal kırıklığı…

Piyasa Bülteni: Bitcoin son 4 ayın zirvesine yükselirken, YEN sert düştü!

Küresel mali piyasalar dün günün büyük bir bölümünde genel olarak sakin bir seyir izledi. Günün ikinci yarısında ise hayal kırıklığı yaratan Goldman Sachs bilançosu morallerin bozulmasına neden olurken, son günlerde yakalanan olumlu hava da kayboldu. Goldman Sachs Hazine ve varlık yönetimi gelirindeki düşüş ve tüketici işinde kaydedilen zararlarla mücadele ederken, dördüncü çeyrek kârında beklenenden daha büyük %69’luk bir düşüş bildirirken, hisse fiyatı da geceyi %7’den fazla düşüşle tamamladı.

Goldman Sachs bilançosunda ana gelir kaynağı olan Hazine faaliyetlerinde zayıflama, ivme kaybeden küresel ekonomi ve artan faiz oranlarının izleri görülürken, neden işten çıkarmalara başladığı da daha iyi anlaşılıyor! Öte yandan, dün Reuters haberlerinde, Microsoft’un insan kaynakları ve mühendislik bölümlerindeki bazı rollerin kaldırılması beklenen binlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığını okurken, ABD’de açıklanan New York imalatı endeksi, Ocak ayında keskin bir şekilde daraldığını gördük.

Goldman Sachs’ın sert düşüşü Dow Jones Sanayi endeksi üzerinde baskı kurması ile ABD borsalarında geceyi sevimsiz tamamladı. Dow %1 düşerken, Tesla hisselerinin %7 yükselmesi ile teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi ile en büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 endeksi kayıplarını telafi ederek geceyi yatay tamamladı.

Piyasalar bir taraftan Goldman finansallarını takip ederken, Davos Zirvesi’nde konuşulan küresel resesyon riskine de kulak kabartıldı. Resesyon riskinin de Çin’in ‘yeniden’ açılması ile dengeye kavuşacağını düşünüyoruz. Dün bu minvalde Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı -artacak talebe paralel- 87 dolar seviyesine yükselerek son 6 haftanın da zirvesini test etti. Teknik mânâda 88 dolar seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış görmeden yukarı yönlü isteğin korunamayacağını düşünüyoruz.

Türkiye cephesinde ise dün borsadaki yükseliş hız kesmeden devam etti. BİST100 endeksi günü %2 yükselişle tamamlarken, bankacılık hisselerinde yükseliş %1 seviyesinde gerçekleşti. DXY cephesinde 102 seviyesinden gelen tepki hareketine ve ECB üyelerinden gelen yorumlar EUR üzerinde baskı kurdu. ECB’nin Şubat ayında 50bps faiz artırımına gitmesi ardından Mart ayında vites düşüreceği yönünde bekleklenti tahvil faizleri üzerinde de baskı kurarken EURUSD paritesi gün içerisinden 1,0870 seviyesine kadar elde ettiği kazanımların koruyamayarak günü 1,08 seviyesinin altına çekilerek tamamladı. Teknik mânâda, EUR’da şimdilik zirveninin de görülmüş olabileceğini düşünmeye başladık. USDTRY kurunun 18,80 seviyesinin eteklerinde işlem görmesi ile EURTRY kuru dün günün ilk yarısında işlem gördüğü 20,40 seviyesinden (paritenin gerilmesi ile) 20,25 seviyesine kadar geri çekildi.

Makro cephede ise dün Türkiye’de açıklanan konut istatistikleri ön plandaydı. TÜİK verilerine göre Aralık ayında 208 bin konut satılırken, 2022 yıl genelinde ~ 1,5 milyon adet konut satıldı (bir önceki yıla göre %0,4 azaldı). Bu rakamın içerisinde ilk el satışlar 460 bin olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 260 bin konut satışı ile (%17,5) en yüksek paya sahip oldu. Dikkat çekici bir diğer unsur ise, yabancılara satılan konut geçen yıla göre %15,2 artarak ~ 68 bin oldu. Yabancı satışlarında Rusya, İran ve Irak ilk 3 sırayı aldı. Kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle ipotekli konut satışları zayıf kalırken, yabancı ilgisinin ise yüksek olduğunu not etmek gerekiyor.

Öte yandan, TCMB Kasım ayı konut fiyat endeksi raporunu açıkladı. Endeks bir önceki aya göre %3,8 artış kaydederken, yıllık bazda nominal değişim %174,3 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyonun Kasım ayında %84,39 olduğu düşünülürse, reel bazda değişim %48,76 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde birim fiyat medyan bazda 16,984 TL ile rekor kırarken, İstanbul’da 120m2 evin fiyatın 3,2 milyon TL’yi aştı.

Yılan hikâyesine dönen Halkbank temyiz duruşması dün ABD’de başladı. NTV ABD temsilcisi Hüseyin Günay’ın Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmeye göre “Yargıçlar, savcı ve avukatların iddialarını dinledi. Her iki tarafa da zor sorular sordu. Yüksek mahkeme kararını daha sonra (henüz belli değil) açıklayacak.” dedi. ABD ile Türkiye Dışişleri bakanları Çavuşoğlu-Blinken bugün Washington’da görüşecek. Gözler ise bir diğer taraftan ABD Kongresi’nin Türkiye’ye F16 satışına ilişkin kararını takip ediyor. Türk-Amerikan ilişkilerinin oldukça engebeli bir patikada ilerlediği düşünülürse, 3 ana başlığın da yakından takip etmek fayda görüyoruz.

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında karmaşık bir seyir hâkim. Gösterge endeks Tokyo borsası günlerdir çektiği karın ağrısından kurtularak bu sabah %2 değer kazanırken, diğer bölge borsaları ise göreceli olarak yatay. YEN’in Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararı sonrasında sert değer kaybetmesi, ihracat odaklı Japon şirketlerinin işine geldiğinden (rekabet avantajı) Nikkei olumlu bir şekilde ayrıştı.

BoJ’dan artan enflasyonist baskının karşısında devasa teşvik programını kademeli olarak sonlandıracağı beklentisinin aksine politika duruşu değişmedi: Kısa vadeli faiz oranları için -%0,1 ve 10 yıllık getiri için yaklaşık %0 olarak belirlediği getiri eğrisi kontrol (YCC) hedeflerini oybirliğiyle korudu. Sürpriz karar, yatırımcıların merkez bankasının getiri kontrol politikasını elden geçireceği beklentisiyle satın aldıkları YEN lehine pozisyonlardan hızla çıkmaları ile YEN diğer para birimleri karşısında ciddi mânâda savruldu. Dolar YEN’e karşı %3’e yakın değer kazanarak 131,50 seviyesine geldi. BoJ ayrıca, 10 yıllık tahvil getirisinin %0 hedefinin her iki tarafında da 50 baz puan hareket etmesine izin veren rehberliğinde de herhangi bir değişiklik yapmadı.

Bitcoin, yeni yıla oldukça hızlı başlayarak Ocak ayında %26 yükseliş kaydetmek suretiyle son 4 ayın zirvesine yükseldi. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, yalnızca geçen hafta %22 sıçrayan amiral gemi Bitcoin beraberinde ‘arkadaşlarını’ da sürükledi. Ether (ETH) bu yıl %29 artarak genel küresel kripto para piyasasının değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Ilımlı başlayan küresel risk iştahı kesintiye uğramazsa, 2022’in en sert değer kaybeden varlık sınıflarından olan kripto paralarda da yükseliş isteğinin korunmasını bekliyoruz. 25bin dolar seviyesi geçilmeden teknik mânâda şimdilik yorum yapmayacağız.

Bugünün gündeminde ABD ekonomisi hakkında önemli bilgiler sunan Beige (Book) kitabı, ÜFE enflasyonu, sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi takip edilecek. Sabah saatlerinde ise AB ve İngiltere’de TÜFE enflasyonuna bakacağız.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.