Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

JP Morgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 57’ye yükseltti

Büyüme tahmini ise yüzde 4’e çıkarıldı.       JPMorgan, Merkez Bankası’nın beklentilerin altında faiz artırımı yapmasının ardından Türkiye için…

JP Morgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 57’ye yükseltti

Büyüme tahmini ise yüzde 4’e çıkarıldı.

 

 

 

JPMorgan, Merkez Bankası’nın beklentilerin altında faiz artırımı yapmasının ardından Türkiye için büyüme ve enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize etti.

Banka, Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini yüzde 3,2’den yüzde 4’e çıkardı.

Reuters’taki habere göre JPMorgan analisti Fatih Akcelik müşterilere gönderilen araştırma notunda, TL’deki değer kaybının s,ürmesi nedeniyle enflasyon baskılarının temmuzda arttığını belirtti ve enflasyon beklentisini yüzde 50’den yüzde 57’ye çıkardı.

Yıl sonu faiz beklentisi yüzde 30

Akcelik, enflasyonun doğalgaz fiyatlarındaki olumsuz baz efekti ve yerel seçim öncesi baskılar nedeniyle Mayıs 2024’te yüzde 64’e çıkarak zirve yapmasını beklediğini ekledi.

Notta, “Yıl sonu faiz oranı beklentimizi yüzde 30’da sabit tutuyoruz ve yıl sonuna kadar her toplantıda 250 baz puan artırıma gidilmesini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Merkez Bankası (TCMB) politika faizini beklentilerin altında bir artışla yüzde 15’ten yüzde 17,5’e yükseltirken, sıkılaştırma sürecinin kademeli olarak devam edeceğini ve bu sürecin ek önlemlerle destekleneceğini açıkladı.

TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon, haziran ayında yüzde 38 seviyesinde.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler