Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Japon borsası yabancı yatırımlarda Çin’i geride bıraktı

Goldman Sachs’ın yılın ilk altı ayına ait veriler analiz eden raporuna göre, Japon hisse senetlerine yönelik yabancı alımları 2017’den bu…

Japon borsası yabancı yatırımlarda Çin’i geride bıraktı

Goldman Sachs’ın yılın ilk altı ayına ait veriler analiz eden raporuna göre, Japon hisse senetlerine yönelik yabancı alımları 2017’den bu yana ilk kez Çinli emsallerini aştı.

Asya’nın en büyük iki Borsası yatırımcı sermayesi için rekabet ederken Japonya, ekonomik büyüme ve Batı ile yaşanan jeopolitik gerilimlerle ilgili uzun süredir devam eden endişelerin gölgelediği Çin’i geride bırakıyor.

 

Goldman Sachs Group Inc. tarafından yayınlanan ve yılın ilk altı ayına ait verileri içeren bir rapora göre, Japon hisse senetlerine yönelik yabancı alımları 2017’den bu yana ilk kez Çinli emsallerini aştı. Morgan Stanley stratejistleri geçen hafta yayınladıkları bir raporda, uzun vadeli yatırım yapan fon yöneticilerinin Temmuz ayında keskin bir ralliye rağmen Çin ve Hong Kong’da nette hisse satmaya devam ederken, Japonya’da hisse aldıklarını yazdı.

 

Japonya Merkez Bankası’nın destekleyici tutumunu değiştirmesinin ardından bile iyimserlik artarken, yatırımcılar Pekin’in durgun ekonomiyi destekleme vaatlerinin sonuç vereceğine inanmadıkları için Çin hisse senetlerine alternatif arıyor.

 

Societe Generale SA Asya Hisse Stratejisi Müdürü Frank Benzimra, “Temmuz ayının son haftasında Asya’da BOJ toplantısı ve Politbüro toplantısı olmak üzere iki ana politika olayı yaşandı ve bunların hiçbiri Japonya hisse senetlerinin Çin’den daha iyi performans gösterdiği görüşümüzü değiştirmedi. Bunun nedeni, Japonya’daki para politikası normalleşmesinin son derece kademeli olacağına dair artan işaretler almamız, bu da yenin hızla yeniden değer kazanmayacağı anlamına geliyor” değerlendirmelerini yaptı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler