Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed/Powell:  Enflasyon geriliyor, ama faiz artırımlarına devam

  CNBC.com’a göre, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, güçlü istihdam raporunun dezenflasyon sürecinin neden zaman alacağını gösterdiğini belirterek,…

Fed/Powell:  Enflasyon geriliyor, ama faiz artırımlarına devam

 

CNBC.com’a göre, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, güçlü istihdam raporunun dezenflasyon sürecinin neden zaman alacağını gösterdiğini belirterek, daha fazla faiz artışı yapılması gerekeceğini söyledi.  Wall Street Borsa endeksleri Powell’dan gelen uyarıya rağmen Salı seansını güçlü kazançlarla kapattı. S&P500 endeksi dün %1.29 prim yaptı.  Gösterge ABD 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisi Powell açıklamaları ardından hafif bir yükseliş kayederek, %.3.66-67 oldu. Euro/dolar fazla tepki vermedi,  Asya açılışı kotasyonlarında 1.07’in biraz üstünde.

Powell, Washington Ekonomi Kulübü’nde katıldığı etkinlikte, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısında verilen mesajlara değinen Powell, “Dezenflasyon süreci, enflasyonu düşürme süreci ekonomimizin yaklaşık dörtte birini oluşturan mal sektöründe başladı. Ancak daha gidilecek çok yol var. Bunlar dezenflasyonun çok erken aşamaları” dedi. Powell, hizmet sektöründe ise henüz dezenflasyonun görülmediğini vurguladı.

 

“İstihdam raporu çok güçlü”

Dezenflasyon sürecinin  zaman alacağına işaret eden Powell, sürecin pürüzsüz olmayacağını, muhtemelen inişli çıkışlı olacağını aktardı. Powell, “Daha fazla faiz artışı yapmamız gerekeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. Geçen hafta açıklanan ocak ayı istihdam raporunun “çok güçlü” olduğunu belirten Powell, “Bu kadar güçlü olmasını beklemiyorduk” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, güçlü istihdam raporunun dezenflasyon sürecinin neden zaman alan bir süreç olacağını düşündüklerini gösterdiğini kaydetti. Devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını öngördüklerini yineleyen Powell, “Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye indirecek kadar kısıtlayıcı bir politika duruşu elde etmeye çalışıyoruz ve bunu henüz başardığımızı düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Fed/Kashkari: Faizin yüzde 5,4’e ulaşacağı görüşüm değişmedi

“Beklenenden daha güçlü gelebilir”

Powell, verilerin beklenenden daha güçlü gelmeye devam etmesi halinde faiz oranlarını daha fazla artırmalarının gerekebileceğini ifade etti. Enflasyonun yüzde 2’ye düşmesinin gelecek yıla kadar süreceğini aktaran Powell, “2023 yılının enflasyonda önemli düşüşlerin yaşandığı bir yıl olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

Powell, sabırlı olunması gerektiğini vurgulayarak, faiz oranlarını bir süre daha kısıtlayıcı seviyede tutmalarının gerekeceğini düşündüklerini dile getirdi. Fed Başkanı Powell, “İş gücü piyasası güçlü çünkü ekonomi güçlü. İş gücü piyasasının zayıfladığını görmeden dezenflasyonun başlangıcını görebilmiş olmamız iyi bir şey” dedi.

 

Fed’in bilanço küçültme sürecine de değinen Powell, bankanın mevcut bilançosunun 8,4 trilyon dolar büyüklüğünde olduğunu belirtti. Powell, bankanın bilançosunu “pasif bir şekilde” küçültme sürecinde olduğunu ve bunun “birkaç yıl” sürmesinin beklendiğini bildirdi.

 

ABD Çalışma Bakanlığının geçen cuma günü açıkladığı verilere göre, ülkede tarım dışı istihdam ocakta 517 bin kişi ile beklentilerin üzerinde artış kaydetmiş, işsizlik oranı yüzde 3,4 ile Mayıs 1969’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

 

Eğer istihdam negatife dönmezse,  Fed nihai faiz oranını %5.0’ın üstüne çekecek. Dün basına demeç veren FOMC üyesi Kasghari’ye göre nihai faiz oranı %5.4 civarında oluşabilir. Wall Street açıklamalara   olumlu tepki verdiyse de, türev piyasaların sene sonunda Fed’den faiz indirimi fiyatlaması büyük ölçüde geçersiz kaldı, hisse endeksleri henüz Fed’in bir yıla yakın para politikasını sıkı tutacağı kaygısını yansıtmıyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler