Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’de enflasyon düşüş gösterdi

Çin'de tüketici fiyatları bu yıl ikinci kez deflasyona girerek, hükümetin büyümeyi artırma çabalarına rağmen iç talepteki zayıflığı gösterdi.

Çin’de enflasyon düşüş gösterdi

Çin’de tüketici fiyatları bu yıl ikinci kez deflasyona girerek, hükümetin büyümeyi artırma çabalarına rağmen iç talepteki zayıflığı gösterdi.

 

 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, tüketici fiyat endeksi ekim ayında bir önceki yıla göre %0,2 düşerek, eylül ayındaki yatay seyrin ardından ikinci kez deflasyona girdi. Ekonomistler önceden %0,1’lik bir düşüş öngörüyordu.

 

TÜFE, temmuz ayında da %0,3 düşmüştü.

 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan Kıdemli İstatistikçi Dong Lijuan, yaptığı açıklamada, “TÜFE ekim ayında iyi hava koşulları, yeterli tarımsal ürün arzı ve tatillerin ardından azalan tüketici talebi gibi faktörler nedeniyle bir miktar düştü” dedi.

 

Gıda fiyatları eylül ayındaki %3,2’lik gerilemenin ardından ekim ayında %4 düştü. Domuz eti fiyatları da eylül ayındaki %22’lik düşüşün ardından ekim ayında %30,1 geriledi.

 

Gıda dışı fiyatlar ise ekim ayında, eylül ayına paralel bir seyir izleyerek yüzde 0,7 arttı.

 

Çin’in gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE, üç ay boyunca %0,8 arttıktan sonra ekim ayında %0,6 yükseldi.

 

Aylık bazda TÜFE ise eylül ayındaki %0,2’lik artışa kıyasla %0,1 geriledi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler