Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

AB liderleri enflasyondan endişe duyduklarını bildirdi!

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi sonuç bildirisinde 'enflasyon önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ettiği' vurgulandı ve 'Enflasyondaki düşüş sürecinin devam etmesi büyük önem taşıyor" denildi.

AB liderleri enflasyondan endişe duyduklarını bildirdi!

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, ekonomik büyümenin yavaşladığını ve enflasyonun önemli bir endişe kaynağı olduğunu bildirdi.

Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gün oturumları devam ederken, zirve sonuç bildirisinin ekonomiyle ilgili bölümü gazetecilerle paylaşıldı.

Toplantıda ekonomik ve mali durumun ele alındığı belirtilen bildiride, “Ekonomilerimiz çok sayıda şok karşısında direnç göstermekle beraber hız kaybetmiş olsa da büyümeye devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

“Enflasyon önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Enflasyondaki düşüş sürecinin devam etmesi büyük önem taşıyor” denilen bildiride, ekonomilerin dayanıklılığını ve rekabet gücünü artırmaktaki kararlılığa işaret edildi.

Bildiride, Euro Grubu’nun ekonomik gelişmeleri yakından takip edeceği, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin sağlanması amacıyla ekonomi politikalarının yakın koordinasyonunun devam edeceği belirtildi.

Ulusal maliye politikalarını koordine etmenin ekonomiyi, dayanıklılığı ve istihdamı desteklemek için gerekli olduğu vurgulanan bildiride, özel sektör yatırımlarını artırmak, sınamalara karşı finansman sağlamak, AB’nin yeşil ve dijital dönüşümdeki liderliğini ortaya koymak için sermaye ve finansal piyasaların geleceği konusunda Euro Grubu’nun çalışmalarının dikkate alındığı ve bu alanlarda ilerlemenin mart ayında yeniden gözden geçirileceği kaydedildi.

Sözcü

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler