Sosyal Medya

Döviz

Ve korkulan son: swap dahil net döviz rezervleri 2002’den beri ilk kez ekside, KKM ise 121,5 milyar dolarda!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın haftalık verilerine göre rezervlerindeki keskin düşüş devam ediyor. Mevcut seviyeler ekonomik istikrarı ciddi ölçüde tehdit etmekte.…

Ve korkulan son: swap dahil net döviz rezervleri 2002’den beri ilk kez ekside, KKM ise 121,5 milyar dolarda!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın haftalık verilerine göre rezervlerindeki keskin düşüş devam ediyor.

Mevcut seviyeler ekonomik istikrarı ciddi ölçüde tehdit etmekte. 12 aylık dış borç ödemelerinin 203 milyar dolar, cari açığın 54 milyar dolar olduğunu ve KKM olarak 121,5 milyar dolar hesaplarda olduğu düşünüldüğünde, ödemeler dengesi krizinin yaklaşmakta olduğu uyarıları merkez bankasının boş kasasından kaynaklanmakta.

CHP Genel Sekreteri Prof. Dr. Selin Sayek Böke, Türkiye’nin ödemeler dengesi krizi eşiğine geldiği konusunda seçimden önce bir kez daha uyarıyor.

19 Mayıs haftasında brüt rezervler 3,5 milyar dolar düşüşle 101,6 milyar dolara indi ve böylece seçimi kapsayan son iki haftada rezervlerdeki erime 12,5 milyar dolara ulaştı. Son iki ayda net döviz rezervlerindeki kayıp ise 25 milyar dolarla endişe verici hızda ve seviyede.

Net rezervlerde ise 2002 ekonomik krizinden bu yana ilk kez eksi rakam görüldü. 19 Mayıs haftasında TCMB’nin net rezervi eksi 0,2 milyar dolar seviyesine düştü.

Swap hariç net rezervlerde de gelişmeler rahatsız edici. 19 Mayıs haftasında swap hariç net rezervler  önceki haftanın eksi 57,8 milyar dolarından eksi 60,3 milyar dolara açıldı. Hazine’nin dövizleri de çıkıldığında -76,2 milyar dolara düşüyor.

Kur korumalı mevduatlar 19 Mayıs haftası itibarıyla yeni rekorla 2,4 trilyon TL’ye ulaştı. Dolar cinsindense KKM’de park edilmiş dövize endeksli miktar 121,5 milyar dolar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, geçen hafta kur korumalı mevduatlara 51,4 milyar TL’lik giriş yaşandı.

TCMB

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler