Sosyal Medya

Borsa

Tim Ash: Millet İttifakı bol yabancı sermaye cezbeder

Cumhuriyet’e  konuşan İngiliz ekonomist ve Blue Bay Varlık Yönetim Şirketi stratejisti Timothy Ash, iktidarın uyguladığı ekonomi politikaları nedeniyle yabancı kurumsal…

Tim Ash: Millet İttifakı bol yabancı sermaye cezbeder

Cumhuriyet’e  konuşan İngiliz ekonomist ve Blue Bay Varlık Yönetim Şirketi stratejisti Timothy Ash, iktidarın uyguladığı ekonomi politikaları nedeniyle yabancı kurumsal yatırımcıların Türkiye’den 120 milyar dolar çektiğini söyledi. Ash, “Muhalefet kazanırsa bu Batı’yla ikinci bir balayı dönemi olur” dedi.

 

Seçim sonrasına ilişkin en çok tartışılan konuların başında ekonomi politikası geliyor. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelince Hazineden çalınan 418 milyar doları geri getireceğini sık sık dillendirirken seçim sonrası yeni yönetime olan güvenle yabancı yatırımcının da geri döneceği dillendiriliyor.

İngiliz ekonomist Tim Ash da bu iddiaları dillendirenlerden birisi. Ash, geçen haftalarda sosyal medyada bir paylaşımında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması durumunda Batılı finansmanın Türkiye’ye yeniden akacağını söylemişti.

“KÖRFEZ ERDOĞAN’I ZORLAYABİLİR”

Merkezi Londra’da bulunan Bluebay Varlık Yönetimi Şirketi’nin gelişen piyasalardan sorumlu kıdemli stratejisti Ash Cumhuriyet’e  Mayıs seçimlerinin olası sonuçlarını ve ülke ekonomisine etkilerini yorumladı. Yabancı kurumsal yatırımcının piyasadaki yatırımının 140 milyar dolardan 20 milyar dolara gerilediğini belirten Ash, şöyle devam etti:

 

“Türkiye’deki para politikası belirsizliği nedeniyle güven duymuyorlar. Türkiye’ye yönelik olumsuz göstergeler var ve ekonomi sürekli krizin eşiğinde izlenimi veriyor. Bu ortamda Türk Lirası’na bağlı varlıklara yatırım yapmayı savunmak oldukça zor.”

Muhalefet kazanırsa ikinci balayı yaşanacağını söyleyen Ash, “Yabancı yatırımcılar muhalefetin ekonomi ekibini iyi tanıyor ve saygı duyuyor. Eğer muhalefet kazanırsa bu dönem Batı’yla ikinci bir balayı dönemi olur. Batılı  büyük bir sermayenin Türkiye’ye akacağını göreceğiz. Muhalefet bu yatırımcı rüzgârını arkasına alacak. Mali kurallarda Ortodoks politikalara dönmek oldukça önemli. Ancak benim endişem altı partiden oluşan bir koalisyonun ülkeye siyasi istikrar getirip getirmeyeceği” dedi.

Erdoğan’ın kazandığı ihtimali de değerlendiren Ash sözlerini şöyle tamamladı:

“Öncelikle TL değer kaybedecek. Bu seçimler için kurun değeri baskılanıyor. Sonunda Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacak. TL’nin değerinde büyük düşüş olacak. Daha fazla para çıkışı yaşanabilir. Hükümet çok kısa sürede ödemeler dengesinde zorlukla karşılaşacak. Ya da dışarıdan büyük bir mali yardım arayışına girecekler. Körfez ülkeleri bu konuda destek olsa da Ortodoks politikalara dönüş isteyebilirler.”

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler