Sosyal Medya

Döviz

SON DAKİKA:  Dolar coştu, TCMB yeni önlem açıkladı

TSİ 12:00’da bankalararası piyasada dolar/TL 18.80’e fırladı. TCMB döviz kurunda kontrolü sağlamak için yeni önlem açıkladı. Sabah haberlerinde, yerleşiklerin  KKM’den…

SON DAKİKA:  Dolar coştu, TCMB yeni önlem açıkladı

TSİ 12:00’da bankalararası piyasada dolar/TL 18.80’e fırladı. TCMB döviz kurunda kontrolü sağlamak için yeni önlem açıkladı.

Sabah haberlerinde, yerleşiklerin  KKM’den dövize döndüğünü sizlerle paylaştık. Ayrıca seçim ekonomisi gereği iç talep patlatılıyor, bu da cari açıkta artışa neden oluyor.   Erdoğan’ın seçim stratejisi ise, yoğun seçim harcamaları yanında, döviz kurunu çok sıkı kontrol altında tutarak enflasyonu düşürmek. Dolayısıyla halen piyasada görülen dolar/TL fiyatı TCMB’nin geçici olarak kontrolü yitirdiğinin bir işareti olabilir.

 

TCMB’nin elinde halen kullanmadığı bir dizi silah var, bu nedenle dövizde bir kaç gün dahi sürecek bir patlama beklemiyoruz. Bu ancak Altılı Masa ortak aday açıklarsa ve koalisyonda karar kılarsa, Mart’ta gündeme gelir. O günlere kadar TCMB dövizi faiz silahıyla değil, aşağıda BloombergHT’den aldığımız yöntemlerle kontrol altında tutacak:

 

BloombergHT:  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankaların fazla yabancı para zorunlu karşılık tesislerine yüzde 4,5 faiz ödeyecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankaların yabancı para zorunlu karşılık yükümlülüğünün üzerinde TCMB’ye Döviz park etmesi durumunda bu miktara faiz ödeyecek.

 

Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürlüğü açıklamasına göre söz konusu yabancı para tesisine ödenecek faiz yüzde 4,5 olarak belirlendi.

 

TCMB, bankalardan swap kanalıyla döviz sağlarken 2023’te bu kanaldaki fonlamanın azaltılması hedefi ortaya konmuştu.

 

TCMB daha önce 2023 yılına ilişkin para politikasına yönelik yayımladığı metinde 2023 yılında liralaşma stratejisi çerçevesinde, APİ fonlama imkânı için geçerli olan teminat yapısında sabit getirili TL cinsi varlıkların payının artırılmaya devam edileceğini ve toplam fonlama miktarı içinde TCMB taraflı swap işlemleri karşılığında sağlanan fonlama miktarının kademeli olarak azaltılacağını ifade etmişti.

 

TCMB ilgili metinde bankaların fonlama ve teminat kullanım imkânlarının liralaşma hedefleri doğrultusunda kalibre edileceğini belirtmişti.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.