Sosyal Medya

Döviz

Euro Bölgesi’nden iyi haber: Çekirdek enflasyon beklentinin altında

Euro Bölgesi’ndeki çekirdek enflasyon beklentinin altında açıklandı. Akaryakıt ve gıda hariç tüketici fiyatları Nisan ayında gördüğü yüzde 5,6 seviyesinden Mayıs…

Euro Bölgesi’nden iyi haber: Çekirdek enflasyon beklentinin altında

Euro Bölgesi’ndeki çekirdek enflasyon beklentinin altında açıklandı.

Akaryakıt ve gıda hariç tüketici fiyatları Nisan ayında gördüğü yüzde 5,6 seviyesinden Mayıs ayında yüzde 5,3’e indi. Bloomberg anketinde medyan tahmin yüzde 5,5 olarak yansımıştı.

Bölgede yıllık enflasyon ise büyük ölçüde enerji maliyetlerinin etkisiyle yüzde 6,1’e gerileyerek bir yıldan fazla sürenin en düşük seviyesini gördü.

AMB Başkanı Lagarde faiz artışına işaret etti

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Almanya’nın Hannover kentindeki bankacılık konferansında yaptığı konuşmada, salgın sonrası tedarik zincirindeki şokların, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ve enerji krizinin maliyetlerinin enflasyonu ciddi oranda artırdığını söyledi.

Enflasyon artışının 2022’nin başında hızlandığını ve Temmuz 2022’de faiz artışlarına başladıklarını hatırlatan Lagarde, o günden bugüne kadar geçen sürede faizleri eksi yüzde 0,50’den yüzde 3,25’e çıkararak 375 baz puan faiz artışı yapıldığını yineledi.

Lagarde, buna rağmen enflasyonun çok yüksek olduğunu ve çok uzun süre de böyle kalacağını ekledi. “Enflasyonu orta vadede yüzde 2’ye çekmede kararlıyız. Bu nedenle faizleri şu ana kadarki en yüksek hızda artırdık. Bu kadar hızlı şekilde mesafe katettikten sonra hala önemli ölçüde sıkılaştırmanın yolda olduğunu biliyoruz. Bu yüzden enflasyonun hedeflediğimiz seviyeye geleceğinden yeterince emin olana kadar faiz artış döngümüzü sürdürmemiz gerekiyor” dedi.

Ancak Lagarde, faiz artışlarının enflasyonda düşüş eğilimini başlattığını ve bundan sonraki faiz artışlarında daha yavaş adım atmaları gerektiğini de vurguladı.

AMB, 15 Haziran’daki toplantıda enflasyon projeksiyonunu güncelleyecek

Christine Lagarde, enflasyon verilerinin faizlerin ne kadar yükseğe gideceğine karar vermede belirleyici olacağını aktararak, şöyle konuştu:

“Mart’ta ortalama yıllık enflasyonun 2025’te yüzde 2,1 olacağını öngördük. Bu seviye hedefimizin üzerinde ve enflasyonun 2025’in ikinci yarısına kadar yüzde 2 seviyesine dönmeyeceğini öngördük. Mayıstaki son toplantımızdaki değerlendirmemizden sonra enflasyon görünümüyle ilgili memnun olduğumuzu söyleyemeyiz. 15 Haziran’daki toplantımızda yeni projeksiyonlarımızı oluşturacağız ve bu bize sıkılaşma politikamız için güncel resmi sunacak. Çekirdek enflasyonun zirve yaptığına ilişkin açık bir kanıt yok ama buna bakarak enflasyonun doğru patikada olduğundan emin olabiliriz.”

Euro Bölgesi’nin bugün yayımlanan mayıs ayına ilişkin enflasyon öncü verilerine göre, Euro Bölgesi’nde enflasyon mayısta aylık bazda değişmezken, yıllık bazda yüzde 6,1 artış gösterdi. Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Nisan’da yıllık bazda yüzde 7 olmuştu.

Foreks, Bloomberg

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler