Sosyal Medya

Döviz

Erdoğan’dan bir itiraf daha:  Körfez parasıyla dövizi tuttuk

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu PKK liderleriyle gösteren videonun deep fake olduğunu itiraf ettikten sonra dün akşam ortak yayında   TCMB’nin döviz kurunu baskılamasına…

Erdoğan’dan bir itiraf daha:  Körfez parasıyla dövizi tuttuk

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu PKK liderleriyle gösteren videonun deep fake olduğunu itiraf ettikten sonra dün akşam ortak yayında   TCMB’nin döviz kurunu baskılamasına Arap parasının yardımcı olduğunu ağzından kaçırdı.

Foreks Haber’e göre, Erdoğan “Körfez’den sistem içerisine para depo eden ülkeler oldu, bu da kısa süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez’den sistem içerisine para depo eden ülkeler olduğunu belirterek “Tabi bu da ne yaptı; ister istemez kısa bir süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN TÜRK – Kanal D ortak yayınında soruları yanıtladı.

Erdoğan, kriz tellallarının söylemlerine kimsenin kulak asmaması gerektiğini, bunun çok yanlış olacağını belirterek, “Kimse endişe etmesin. Ekonomimiz, bankacılık sistemimiz, finans sistemimiz gayet sağlam.” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı “Bu arada da yine Körfez’den filan bizim sistemimizin içerisine para depo eden ülkeler oldu. Bu yeni. Tabi bu arada bu da ne yaptı; ister istemez kısa bir süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı.” şeklinde konuştu.

 

Son paragrafta geçen “Bu yeni”, anılan depo fonlarının Suudi Arabistan’dan TCMB’ye aktarılan $5 milyarın ötesinde yeni kaynaklar olduğu izlenimini uyandırıyor.

Erdoğan, Arap ülkelerinin daha fazla nakit yardımdan kaçındığı bir gelecekte TCMB’nin döviz kurunu nasıl müdafaa edeceğini söylemedi. Doğal olarak, ortak yayında kimse ona bu soruyu sormaya da cesaret edemedi.

 

 

 

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler