Sosyal Medya

Döviz

Piyasa Bülteni: Ay sonu etkisi ile dolar rallisi duraksadı

Geride bıraktığımız hafta satıcı bir seyir izleyen küresel mali piyasalar, yeni haftanın ilk iş gününü bir miktar da olsa iyimserlikle…

Piyasa Bülteni: Ay sonu etkisi ile dolar rallisi duraksadı

Geride bıraktığımız hafta satıcı bir seyir izleyen küresel mali piyasalar, yeni haftanın ilk iş gününü bir miktar da olsa iyimserlikle tamamladı. ABD’de enflasyonun bir türlü gerilemediğine işaret eden makro ekonomik verilerin yarattığı satış baskı ve bu minvalde artan güvenli liman arayışı sonrası dün ABD’de açıklanan dayanıklı tüketim mal siparişlerinin zayıf gelmesi, piyasaların âdeta soluklanmasına neden oldu.

Haftanın ilk iş günü küresel arenada hafif de olsa olumlu bir seyirle tamamlanırken, Türkiye cephesinde ise dün hareketli bir seyir yaşandı. Güne kayıplarla başlayan Borsa İstanbul, Varlık Fonu yönetimi altındaki şirketlerden elde edeceği 1 milyar dolar kaynak ile borsada alım yapacağı haberi (alımlar Ziraat Portföy üzerinden ETF (borsa yatırım fonu) şeklinde olacağı belirtildi) BIST100 endeksinin günü %2,7 yükselişle tamamlamasına neden oldu. Otoritenin aldığı bir kararın arkasında yatan motivasyonlardan bir de, belki de, enflasyonist dönemde yurtiçi yerleşiklerin sığındığı bir numaralı liman olan Borsa İstanbul cazibesini korumaya devam etmesi, alternatif yatırım aracı olan dövize yatırımların yönelmemesi olarak da düşünülebilir.

TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi Ocak ayında 14,2 milyar dolar ile rekor düzeyde dış ticaret açığı verdi. İhracat aylık bazda 19,4 milyar dolar, ithalat ise 33,6 milyar dolar oldu. İthalat kalemi içinde rekor düzeyde altın ithalatının büyük bir pay oynadığını görüyoruz. USDTRY kurunun kamu kontrolünde oldukça sakin bir seyir izlediği son aylarda, TL’nin reel olarak değerli kalması dış ticaret verilerine de yansımaya devam ediyor. Halbûki amaç ihracat, ihracat ve ihracat idi! Öte yandan, depremin sonrası dönemin ihtiyaçları da düşünüldüğünde, dış ticaret açığının daha da büyüme riski göz ardı edilmemelidir. Bu da nihayetinde döviz kuru üzerinde baskı yaratma potansiyeli taşıyor. USDTRY kurunda riski yukarı yönlü görüyoruz.

Siyasi cephede ise Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesi dün yakından takip edildi. Görüşme sonrasında taraflardan bir açıklama gelmese de, Altılı Masa’nın Perşembe günü yapacağı toplantı sonrasında Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklanacağı yönünde hissiyat her geçen gün daha da kuvvetleniyor.

Dünden sarkan iyimserliği bu sabah Asya piyasalarında da sınırlı da olsa görebiliyoruz. Tayvan borsası hariç Asya’da yeşil renk gözlere çarpıyor. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde bir miktar yükseliş görüyoruz. Almanya’da 10 yıllık devlet tahvil faiz getirisinin son 11 yılın zirvesine çıkması sonrasında Avrupa Merkez Bankasından 50 baz puan faiz artırım beklentisinin arttığına şahit oluyoruz. Enflasyonun küresel olarak hâlen daha yapışkanlık arz etmesi genel mânâda piyasaları huzursuz etmeye devam etse de, dolar rallisi ay sonu etkisi ile bir nebze de olsun duraksadı.

Geçen haftaki kayıplar sonrası dünkü işlemlerde sınırlı kazanımlar elde edilse de, büyük resimde çok da bir değişiklikten söz edemiyoruz. EURUSD paritesi 1,0550 – 1,06 bandında yatay bir seyir izlerken, kıymetli madenler cephesinde ‘tatsız’ seyri korunmaya devam ediyor. İngiltere Başbakanı Sunak, Avrupa Birliği ile Kuzey İrlanda için Brexit sonrası ticaret kuralları konusunda yaptığı anlaşma ve bunun Londra’nın blokla olan ilişkisinde yeni bir bölümün önünü açacağını söylemesi de Sterlin’e destek oldu. GBPUSD paritesinde bir miktar da olsun yükselişin desteği ile GBPTRY kuru yeniden 22,75 seviyesine yükseldi. GBPTRY cephesine ilişkin beklentimizi dün bültenimizde kaleme almıştık.

Şubat ayının son iş gününde, Türkiye cephesinde, her ne kadar deprem öncesine ait bayat bir veri olsa da 2022 yılı 4. çeyrek dönemi büyüme verisi açıklanacak. Mali piyasaların gündeminde ise ABD’de Chicago PMI verisi ile tüketici güven endeksi takip edilebilir.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler