Sosyal Medya

Borsa

Borsa İstanbul 2023 yılını nasıl bitirecek?

Borsa İstanbul, 2022 yılında rekorlara imza atmıştı ve yeni yıla ise tarihi zirvelerinden başlayan BIST’in önündeki en büyük belirsizlik ise genel seçimlerdi.Hem yüksek karların elde edildiği bir trendin ardından gelen kar satışları, hem seçim belirsizliği hem de bölgedeki jeopolitik gelişmeler 2023 yılının ilk yarısında satış baskısını öne çıkardı.

Borsa İstanbul 2023 yılını nasıl bitirecek?

2023 yılına 5 bin 509 puandan başlayan BIST 100 Endeksi, şubat ayının ilk haftasına geldiğimizde 4 bin 505 puana kadar düştü. Buna göre yılın ilk ayında endekste yüzde 18 civarı bir düşüş görüldü.

Dünya gazetesinden Ufuk Korcan “Borsa İstanbul bu yıl da gözünü şampiyonluğa dikti” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Borsa İstanbul’un 2023 yılı performansını değerlendirdi:

FARKLI İKİ YARI YIL

Mayıs ayındaki genel seçimlere kadar geçen süreçte ise endekste ciddi bir yukarı yönlü hareket olmadı. Arada tepki alımları gelse de endeks seçimlere 4 bin 400 puan seviyelerinden girdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması, milletvekili seçimlerinde çoğunluğu Cumhur İttifakı’nın kazanması seçim sonrasına yönelik beklentilerin satın alınmaya başlamasına neden oldu. İki hafta sonra yapılan ikinci tur seçimlerde cumhurbaşkanlığını Cumhur İttifakı’nın kazanmasıyla gözler yeni ekonomi yönetimine çevrildi. Kulislerde Mehmet Şimşek’in adı dolaşıyordu ama farklı senaryolar da kamuoyuna yansıyordu.

NOEL BABA RALLİSİ GELİR Mİ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek’in getirilmesinin netleşmesi ve ardından Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın atanması piyasalarda olumlu rüzgarlar estirdi. Yılın ilk yarısında yaşananların tam tersi bir trend başladı.

BIST 100 Endeksi 3 Ekim’e gelindiğinde 8 bin 562 puan ile tarihi zirvesini gördü. Bu seviyeyi bir türlü geçemeyen endeks, Filistin-İsrail savaşının da etkisiyle 7 bin 297 puana kadar geri çekildi. Geldiğimiz noktada endeks yılın son ayında 8 bin puan seviyelerinden girdi. Her yılın son ayı piyasalarda ‘Noel Baba Rallisi’ gündeme gelir. Uluslararası piyasalarda kasım ayı genellikle sıkışık geçer ve aralık ayında hedge fon öncülüğünde piyasalarda aralık ayı daha pozitif geçerdi.

ENDEKSTE 8.100 PUAN ÖNEMLİ

Küresel piyasalarda aslında olumlu bir seyir hakim. İçeride uzun zamandır kendi iç dinamiklere göre hareketler görülüyor. Teknik anlamda endeks kritik bir seviyede. 8 bin 100 puan seviyesinin geçilip geçilemeyeceği izlenecek.

Bu seviyenin hacimli bir şekilde kırılması durumunda bazı uzmanlar endeksin yılı yeni zirve seviyelerinden kapatabileceğini düşünüyor. Ancak 8 bin 100 puanın aşılamaması durumunda yılsonuna kadar dar bir band hareketinin yaşanma ihtimali de var. Yılın son ayında piyasalar açısından en önemli gündem maddeleri olarak Merkez Bankası’nın faiz kararı ve jeopolitik gelişmeler olacak.

Politika faizini yüzde 40’a çıkaran ve parasal sıkılaştırmanın sonuna gelindiğinin sinyalini veren Merkez Bankası’nın aralık ayındaki toplantıda son bir faiz artışına gidebileceği görüşleri hakim. Diğer taraftan Filistin-İsrail savaşının gidişatı da yine yakından izlenecek.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler