Sosyal Medya

Raporlar

Yatırım Finansman’dan Tekfen Holding İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi…

Tekfen’in yeni CEO’su Sn. Ali Pandır bu hafta bir analist toplantısı düzenleyerek şirketin görünümü ve planları hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplantıdaki mesajlar genel olarak olumlu yönde olup, inşaat iş kolunda artık yeni zarar üreten proje beklenmediği, geçmiş yıllardaki zararların müşterilerden tahsilatı konusunda umutlu olduklarının altı çizildi...

Yatırım Finansman’dan Tekfen Holding İçin ‘Endeks Üzeri Getiri’ Tavsiyesi…

Tekfen yönetimi en kötünün geride kaldığını düşünüyor

Tekfen’in yeni CEO’su Sn. Ali Pandır bu hafta bir analist toplantısı düzenleyerek şirketin görünümü ve planları hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplantıdaki mesajlar genel olarak olumlu yönde olup, inşaat iş kolunda artık yeni zarar üreten proje beklenmediği, geçmiş yıllardaki zararların müşterilerden tahsilatı konusunda umutlu olduklarının altı çizildi. Yeni yönetim ayrıca grup içindeki verimsizlikleri azaltmak ve daha esnek, sürdürülebilir ve teknoloji odaklı bir holding yapısı oluşturmanın önemli hedefleri arasında yer aldığını belirtti.

İnşaat: Maliyet artışlarına yönelik tazminat talepleri net karlılığa önemli katkı yapabilir

Tekfen son 2 yılda inşaat kolunda temel olarak 3 projeden kaynaklanan (Katar’da stadyum projesi, Rusya ve S.Arabistan’da boru hattı projeleri) beklenmedik maliyet artışları ile karşılaşmış, bunun sonucunda 2020-21 döneminde yaklaşık 170 milyon dolar FAVÖK seviyesinde toplam zarar kaydedilmiştir. Şirket toplam 250 milyon dolara kadar maliyet artışlarını müşterilerden tahsil etmek üzere tazminat talepleri bulunduğunu ve bunları almak için umutlu olduklarını belirtmektedir. Bahsedilen tazminatların büyüklüğü Tekfen’in piyasa değerinin yaklaşık yüzde 50’sine denk gelmekte olup, kısmi olarak zararların tahsil edilmesi durumunda bile hisse için olumlu olacağını düşünüyoruz. Diğer yandan yeni projeler konusunda şirket yönetimi karlı projelere odaklanılacağını, backlog’un agresif büyütülerek 3 milyar dolara çıkarılmasını istemediklerini, yeni enerji güvenliği ortamında doğal gaz üretim ve boru hattı projelerinde fırsatlar olabileceğini belirtmektedir. Özellikle Qatar’da 30 milyar dolar büyüklüğündeki North Field Expansion projesinin, şirket için yeni iş potansiyeli oluşturabileceğini düşünüyoruz.

Gübre: Güçlü nakit akışı devam ediyor, Toros Tarım’da olası hisse satışı değerlendirilebilir

Gübre iş kolunda 2021 yılında artan fiyatlar ve güçlü marjlar sayesinde FAVÖK performansı 200 milyon doların üzerine çıkmıştı. 2022 yılı için yüksek fiyatların iç talepte daralmaya yol açması ve artan hammadde maliyetleri nedeniyle marjlarda bir miktar baskı öngörsek bile, tahminimiz 150 milyon dolar civarında FAVÖK elde edilmesi yönündedir. Şirket gübre ihracatına Eylül ayına kadar tekrar izin verilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirmektedir. Yönetimin açıklamalarına göre Tekfen gübre iş kolunda potansiyel stratejik yatırımcılara hisse satışını değerlendirebilir. Özellikle yurtdışı pazarlarda büyüme fırsatı getirebilecek bir ortaklığın şirket için olumlu olacağını düşünüyoruz. Bizim değerlememize göre Toros Tarım’ın yüzde 50 hissesinin satılması durumunda, Tekfen’in 400 milyon dolar üzerinde bir gelir elde etmesi mümkün. Diğer yandan, şirket yeni bir sektöre yatırım yapmak üzere çalışmaların sürdüğünü, yeni iş kolunun teknoloji odaklı olmasının beklendiğini belirtmektedir. Örnek olarak düşük maliyetli atık kimyasal/plastiklerin dönüştürülerek yüksek katma değerli ürünlerin üretimi gibi projeler üzerinde çalışıldığı şirket tarafından aktarılmıştır.

Hedef fiyatımızı 46.0 TL olarak revize ediyoruz

Net Aktif Değer tahminlerimizi güncelliyor ve artan döviz kurlarının iştirak değerlemeleri üzerindeki etkisiyle Tekfen için hedef fiyatımızı 36.50 TL’den 46.00 TL’ye revize ediyoruz. 2022 tahminlerimize göre 2.9x F/K ve 2.4x FD/FAVÖK çarpanlarından işlem gören hisse için Endeks Üzeri Getiri beklentimizi ve tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler