Sosyal Medya

Raporlar

Tüpraş için yeni hisse önerisi

Tüpraş’ın 1Ç22 net karı 896 milyon TL ile geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 760 milyon TL net zarara göre belirgin…

Tüpraş için yeni hisse önerisi

Tüpraş’ın 1Ç22 net karı 896 milyon TL ile geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 760 milyon TL net zarara göre belirgin bir iyileşme gösterdi.

Net karın artmasında, yüksek ürün marjları ve güçlü operasyonel performans etkili oldu. Sonuç olarak FAVÖK 4,46 milyar TL ile geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 1,16 milyar TL’yi belirgin şekilde aştı. Beklentiler ile karşılaştırıldığında, 4,46 milyar TL olarak raporlanan FAVÖK bizim 4,41 milyar TL olan beklentimizden ve 4,37 milyar TL konsensüsün üzerinde oluştu. Buna rağmen net kar bizim 1,05 milyar TL olan ve piyasanın 1,02 milyar TL olan tahmininin altında gerçekleşti. Sapmanın ana sebebi 1,75 milyar TL seviyesinde oluşan hedge zararı oldu.

Tüpraş 2022 net rafineri marjı beklentisini 4-5 $/varil aralığından 8-9 $/varil seviyesine yükseltti. Bunu son dönemde yaşanan beyaz ürün marjlarındaki iyileşmeye bağlıyor.

Tüpraş’ın 1Ç22 operasyonel sonuçlarını oldukça başarılı buluyoruz. Diğer taraftan net karın beklentilerin altında kalması hisse üzerinde kısa süreli baskı yaratabilir. Ancak rafineri sektöründeki olumlu gelişmeler ve Şirket’in güçlü operasyonel görünümü dikkate alındığında, olası satış baskısının sınırlı kalacağını düşünüyoruz.

Tüpraş için 323 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemiz bulunmaktadır.

 

 

Ak Yatırım,

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler