Sosyal Medya

Borsa

Oncosem halka arz ediliyor!

Kemoterapi ilaç hazırlama sistemleri üretiminde Türkiye’de sektör lideri olan Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka arz ediliyor...

Oncosem halka arz ediliyor!

Türkiye’de kemoterapi tedavisi gören her iki hastadan birinin kemoterapi ilaçları, Oncosem’ in ürettiği sistemlerde hazırlanıyor. Halka arzın sermaye artırımından gelen gelirin tamamını yeni yatırımların finansmanında kullanacak olan şirket, yüksek teknoloji ile ürettiği ürünleri, bugün 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Kemoterapi ilaç hazırlama sistemleri üretiminde Türkiye’de sektör lideri olan Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka arz ediliyor. Sektörde 26 yıllık bir deneyime sahip olan şirket, kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılan ekipmanlar, yarı mamul bileşenler ve tıbbi cihazların üretimi, diyagnostik ürünler ve koruyucu ekipman üretimi konusunda uzmanlaşmış durumda.

30’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Hali hazırda, Türkiye’de kemoterapi tedavisi gören her iki hastadan birinin kemoterapi ilaçları, Oncosem’ in ürettiği sistemlerde hazırlanıyor. Şirket son olarak COVID-19 pandemisinin en başında tamamen yerli imkanlarla antikor ve antijen hızlı test kitleri üretmiş ve bu ürünleri 20’den fazla ülkeye ihraç etme başarısı göstermişti. Şirketin onkoloji ürünleri dahil, yüksek teknoloji ile ürettiği ürünler, bugün 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

HALKA ARZ GELİRİ YENİ YATIRIMLAR İÇİN KULLANILACAK

Oncosem halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru, 15 Aralık 2022 tarihli bülteninde onaylandı. İnfo  Yatırım tarafından gerçekleştirilen halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 19 milyon 900 bin TL’den 23 milyon 850 bin TL’ye yükseltiliyor. Halka arzdan elde edilmesi hedeflenen gelirin yüzde 13’ü Almanya, İngiltere ve diğer yurtdışı pazarda yüksek teknolojili cihazlar, teknoloji transferi, temiz oda ve atık sistemleri gibi yatırımların finansmanında kullanılacak.

YÜZDE 36’SIYLA YENİ FABRİKA KURACAK

Halka arz gelirinin yüzde 36’sı ise kurulması planlanan yeni üretim fabrikası yatırımında değerlendirilecek. Anılan gelirin yüzde 28’i üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılacak makine ve ekipman yatırımları kapsamında planlanırken, geriye kalan yüzde 23’lük arz geliri ise işletme sermayesi ihtiyacının finansmanı için ayrılacak.

30 ülke ve Türkiye genelinde 50 özel ve kamu sağlık kuruluşunun onkoloji merkezlerinde kurduğu sistem sayesinde hem sağlık çalışanları hem de hastalara sağladığı faydalarla, her iki hastadan birine kemoterapi desteği veren Oncosem, halka arzla birlikte Türkiye’de yazdığı bu başarı hikayesini küresel arenaya taşıyacak.

HİSSELER 17.50 TL’DEN HALKA ARZ EDİLİYOR

‘Eşit dağıtım’ yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzda, Oncosem Yönetim Kurulu Başkanı Erol Çelik’e ait 2 milyon adetlik nominal paylar da satışa konu edilecek. Talep toplama tarihinin 28-29 Aralık 2022 olduğu halka arzda hisse payına fiyat 17,50 TL olarak belirlendi.

HİSSELERİN YÜZDE 90’I EROL ÇELİK’E AİT

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı aynı zamanda şirketin kurucusu da olan Erol Çelik’in yaptığı Oncosem’ in hissedarları arasında Lydia Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren EC Yatırımlar Holding ve Bulls Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı bulunuyor. Yüzde 90 hissesi Erol Çelik’e ait olan Oncosem’ in yüzde 5 oranındaki payı EC Yatırımlar Holding’e; geriye kalan yüzde 5’lik pay da Bulls Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na ait durumda…

Lydia Yatırım Holding, ülke ekonomisine değer katma misyonuyla gayrimenkul, medya, mikro mobilite, sağlık ve yenilebilir enerji başta olmak üzere pek çok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Holding, bu alanda girişimci şirketlere yatırım yapıyor.  Yatırım politikasının merkezine ‘sürdürülebilirlik’ kavramını alan Bulls Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın ise teknoloji, mikro mobilite, spor, sürdürülebilir yenilikçi enerji, sağlık ve sağlık teknolojileri alanında yatırımları bulunuyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler