Sosyal Medya

Borsa

Naturelgaz’ın FAVÖK’ü yılın ilk yarısında 258,9 milyon TL’ye, net karı 182,2 milyon TL’ye ulaştı

Naturelgaz’ın brüt karı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 422 artışla 303,3 milyon TL’ye yükseldi...

Naturelgaz’ın FAVÖK’ü yılın ilk yarısında 258,9 milyon TL’ye, net karı 182,2 milyon TL’ye ulaştı

Taşımalı doğal gaz pazarının lideri Naturelgaz’ın brüt karı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 422 artışla 303,3 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin FAVÖK’ü ise yüzde 638 artışla 258,9 milyon TL oldu.

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Naturelgaz, 2022 yılı ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2022 yılı ilk yarısında Naturelgaz’ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 432 artarak 1,241,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Şirketin satış hacmi ise yüzde 30 oranında artarak 115,8 milyon Sm3 seviyesine yükseldi.

2021 yılında ve 2022 yılı ilk çeyreğinde toplam satış hacmi içerisindeki payı giderek artan Şehir Gazı işkolu satışları, hızlı büyümesini ikinci çeyrekte de sürdürdü. Şehir Gazı iş kolunda, boru hattı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin doğal gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla, doğal gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yöntem ile doğal gaz satışı yapan Naturelgaz’ın bu işkolundaki satış hacmi, yılın ilk yarısında yüzde 74 artışla 41,8 milyon Sm3 seviyesine yükseldi. Toplam satış hacmi artışına önemli bir diğer katkı da Dökme CNG işkolundan geldi. Dökme CNG satış hacmi yılın ilk yarısında %21 artışla 69,4 milyon m3 seviyesine yükseldi.

Naturelgaz’ın brüt kârı 2022 yılı ilk yarısında %422 oranında artışla 303,3 milyon TL oldu. Aynı dönemde Şirket’in faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise %638 artış göstererek 258,9 milyon TL’ye ulaştı. Artan şehir gazı satışları ile mevsimsellik etkisinin önemli ölçüde azalması, maliyetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve dengelenen müşteri portföyüne bağlı olarak gaz marjında görülen iyileşme sonucunda, brüt karlılık ve FAVÖK’te önemli oranda artışlar gerçekleşti.

Naturelgaz’ın geçen yılın aynı döneminde 5,9 milyon TL olan vergi öncesi net kârı ise, 2022 yılı ilk yarısında 182,2 milyon TL’ye ulaştı.

‘Naturelgaz’ın sürdürülebilir büyümesini devam ettirmeyi hedefliyoruz’

Şirketin 2022 yılı ilk yarısındaki finansal ve operasyonel performansını değerlendiren Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan şunları söyledi: “Naturelgaz olarak 2022 yılına hem operasyonel hem de finansal anlamda oldukça iyi bir başlangıç yapmıştık. Bu performansımızı yılın ikinci çeyreğinde iyileştirerek sürdürdük. Her geçen gün operasyonel verimliliğimizi artırarak, Naturelgaz’ın sürdürülebilir büyümesini devam ettirmeyi hedefliyoruz.

2022 yılı ilk yarısında 258,9 milyon TL FAVÖK, 182,2 milyon TL vergi öncesi kâr elde ederek, oldukça önemli bir büyümeye imza attık. Açıkladığımız altı aylık finansal sonuçlarımız, operasyonel ve mali performansımızın beklentilerimiz doğrultusunda ilerlediğini gösteriyor.”

Naturelgaz’ın sağlıklı bilanço yapısı ve çevik iş modeli sayesinde, küresel enerji sektöründeki dalgalanmaların ve jeopolitik risklerin olumsuz etkisinden korunmayı başardığını vurgulayan Turan, “Yılın ilk yarısında güçlü sonuçlar elde ettik. Yılın ilk altı ayındaki başarımızı 2022 yılının bütününe yayarak, taşımalı doğal gaz pazarındaki lider konumumuzu korumaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler