Sosyal Medya

Borsa

Gedik Yatırım’dan Yeni Hisse Önerileri…

Gedik Yatırım model portföyünü güncelleyerek portföyden Migros ve Şok’u çıkardı, İş Bankası'nı Akbank'la Değiştirdi...

Gedik Yatırım’dan Yeni Hisse Önerileri…

Migros ve Şok’u Çıkartıyor, İş Bankası’nı Akbank ile Değiştiriyoruz

Migros ve Şok’u portföyden çıkartma nedeni:

Geçtiğimiz hafta sonu görsel medyada Sayın Rekabet Kurumu Başkanı ile yapılan bir röportaja göre, perakende sektörü hakkında, ‘öncekinden daha yüksek’ cezalarla sonuçlanabilecek başka bir soruşturmanın yürütüldüğü haberi yayınlandı. Aynı zamanda röportajda soruşturmanın nisan ayının sonuna kadar tamamlanacağından da bahsedildi. Kurul 4Ç21’de bir dizi zincir market ve tedarikçiye toplamda 2.7 milyar TL para cezası vermişti. Buna göre halka açık şirketlerden Bim 958 milyon TL, Migros 517 milyon TL ve Şok Marketler 384 milyon TL para cezasına çarptırılmıştı. O sırada model portföyümüzde bulunan Migros ve Şok Marketler hisseleri maalesef portföy performansımızı olumsuz etkilemişti. Dolayısıyla, yine ceza konusunda belirsizliğe girdiğimiz şu dönemde iki şirketin de iyi yönetilmelerine ve ucuz kalmış çarpanlarına rağmen, hisseleri şu aşamada model portföyümüzden çıkartıyoruz. Her iki hissenin de düşük tek haneli FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem gördüğünü ve operasyonel anlamda mevcut yerel makro ortamla mükemmel bir şekilde uyum sağladığını göz önünde bulundurarak bu belirsizlik ortadan kalktığında bu iki hisseyi tekrar Model Portföyümüze eklemekten çekinmeyeceğimizi de belirtmek isteriz.

İş Bankası’nı Akbank’la Değiştirme Nedenleri:

İş Bankası, 25 Ocak 2022’de portföye dahil edildiğinden bu yana %1.2 rölatif getiri sağladı. (mutlak getiri: %1.8). Aynı dönemde bankacılık sektörü, BİST-100 Endeksine göre %11 düşük performans gösterdi. İş Bankası’nı çıkarma nedenimiz, bankaların portföydeki ağırlığını arttırmadan Akbank’ı eklemek istememizdir. Akbank’ı model portföyümüze ekleme nedenimiz mevcut makro ortamın Banka’yı bu yıl için %30 öz sermaye karlılığı hedefine ulaşma yolunda desteklediğini düşünmemizdir. Hatta bu hedefin yukarı yönlü potansiyel barındırdığını belirtmek isteriz. Bunun nedenleri: 1) Bankanın yaklaşık 56 milyar TL’lik önemli bir TÜFE’ye endeksli tahvil portföyü bulunması (menkul kıymetler portföyünün %28’i ve aktif portföyün %7’si). Bankanın, yıllık bütçesinde TÜFE beklentisi %30 varsayılmıştı. Bunun yanında ve TÜFE’deki her 100 baz puanlık değişimin öz sermaye karlılığını +/- 50 baz puan etkilemesi ve karlılığa +/- 400mn TL ek gelir/gider yaratması beklenmektedir. 2) Bankaların elindeki Türk Telekom hisselerinin Türkiye Varlık Fonu’na satılma işlemi tamamlandı ve Türk Telekom’un temettüsü de dahil olmak üzere bu işlem, Akbank’ın 2Ç22’den itibaren kasasında 2.236 milyon TL ek nakit yaratacak, ve bu meblağ ek kazanca fayda sağlayacaktır. 2022 tahminlerimize göre hisse 0,42x PD/DD ve 1,6x F/K ile işlem görmektedir. Aynı zamanda, yılbaşından beri hissenin BIST 100’e göre %15 daha düşük performans gösterdiğini belirtmek isteriz, zira bunun hisselere yatırım yapmak için bir fırsat sunduğunu düşünmekteyiz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler