Sosyal Medya

Borsa

Yatırım Finansman, AKBNK ve VAKBN’yi model portföye ekledi, GARAN’ı model portföyden çıkardı

Yatırım Finansman, Akbank, Vakıfbank ve Türk Hava Yolları'nı model portföye ekledi, Garanti Bankası'nı model portföyden çıkardı...

Yatırım Finansman, AKBNK ve VAKBN’yi model portföye ekledi, GARAN’ı model portföyden çıkardı

AKBNK ve VAKBN’yi model portföye ekliyor, GARAN’ı model portföyden çıkarıyoruz

AKBNK ve VAKBN’yi model portföyümüze eklerken GARAN’ı model portföyümüzden çıkarıyoruz. Yakın zamanda TCMB tarafından açıklanan kredi büyümesi ve ticari kredi faizlerini sınırlayıcı regülasyonların bankaların kredi mevduat makaslarını baskılamasını bekliyoruz. Ancak, bahsi geçen bu negatif etki güçlü TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirileriyle elimine edilebilecektir. Böyle, AKBNK (2Ç22 itibariyle 85mlrTL TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyü) ve VAKBN’nin (2Ç22 itibariyle 97mlrTL TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyü) güçlü karlılıklarını koruyabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan, görece düşük TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyüyle (2Ç22 itibariyle 63mlrTL) GARAN’ın marjlarının baskı altında kalabileceğini düşünüyoruz. 2021 yılsonundan bu yana, AKBNK ve VAKBN XBANK’ın sırasıyla %14 ve %28 altında performans gösterirken GARAN geçen haftaki güçlü performansla aynı geçen sene sonundan bu yana XBANK’ın %5 üstünde performans gösterdi.

THYAO’yu model portföye ekliyoruz

THY’nin net borcundaki düşüşün, kargo fiyatlarındaki normalleşmenin gecikmesinin ve yolcu gelirlerindeki toparlanmanın altını çiziyoruz. Küresel enflasyonist baskıya rağmen, yakıt dışı birim gider tahminimiz, 4.42 UScent ile 2019’dan %5 daha düşük seviyeye karşılık gelmektedir. Sonuç olarak, güçlü operasyonel performans ve parite sayesinde tahminlerimiz şirket için tüm zamanların en yükseği seviyesindedir. Değerleme için 5.5x hedef çarpanı kullandık, buna göre yeni HF, %64 yukarı potansiyel barındıran 112,0 TL’ye karşılık gelmektedir. PGSUS’a benzer şekilde, hisse senetleri hala cazip bir şekilde 2023T’de 3,8 FD/FAVÖK çarpanında işlem görüyor.

Model Portföyümüz yılbaşından bu yana %78,5 yükselirken, aynı dönemde BIST-100 Endeksine göre %9,8 daha yüksek getiri elde etmiştir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler