Sosyal Medya

Piyasa

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri azaldı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 04 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 35 baz puan azalışla %15,84 oldu...

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri azaldı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 04 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 35 baz puan azalışla %15,84 olurken dolar mevduat faizi 6 baz puan artışla %0,80 ve Euro mevduat faizi 4 baz puan artışla %0,36 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 32 baz puan artışla %21,00 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 1 baz puan azalışla %17,77; taşıt kredi faizleri 68 baz puan azalışla %25,08 ve ihtiyaç kredi faizleri 2 baz puan azalışla %28,90 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 15 baz puan azalışla %4,03 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 13 baz puan artışla %3,30 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %5,16 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %3,23 ve %2,94 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde 2020 ve 2021 yılında yukarı yönlü bir hareket olmuştur. Kur korumalı mevduata yönlendirilen TL nakitle beraber mevcut durumda %14 olan TCMB haftalık repo faizine rağmen kredi faizlerinin yüksek olması TL’deki likidite sıkışıklığının bir göstergesi.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumluyor.

 

BMD

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler