Sosyal Medya

Ekonomi

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘Küresel Piyasalara FED Damgası…’

5 Ocak Çarşamba günü Fed tarafından 14 - 15 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Fed Toplantı tutanakları yayımlandı. Piyasalar Fed'in tutanaklarda güvercin mesajlar vermesini beklerken, Fed piyasaların aksine şahin mesajlar verdi. Fed tarafından daha öncesinde açıklanan 2022 yılında 3 faiz artırımı olabileceğine dair mesajların piyasalarda fiyatlaması sonrasında, faiz artırımının hızlanıp bilançonun küçültüleceğinin açıklanması, piyasalarda şok etkisi yarattı...

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘Küresel Piyasalara FED Damgası…’

5 Ocak Çarşamba günü Fed tarafından 14 – 15 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Fed Toplantı tutanakları yayımlandı. Piyasalar Fed’in tutanaklarda güvercin mesajlar vermesini beklerken, Fed piyasaların aksine şahin mesajlar verdi. Fed tarafından daha öncesinde açıklanan 2022 yılında 3 faiz artırımı olabileceğine dair mesajların piyasalarda fiyatlaması sonrasında, faiz artırımının hızlanıp bilançonun küçültüleceğinin açıklanması, piyasalarda şok etkisi yarattı. 8,67 trilyon dolarlık büyük bir bilançonun faiz artırımı ile küçüleceği mesajları sonrasında küresel piyasaların baskılandığını görüyoruz.

Fed 2015 yılındaki faiz artırımı sonrasında bilanço küçültmek için 2 yıl beklemişti. Fed mesajlarında dikkat çeken detay ise daha öncesinde ‘geçici’ olarak vurgulanan enflasyonun artık temel sorun haline gelmesi sonrasında enflasyon,   omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ve ekonomilerin hızlı toparlanacağı beklentileri ile Fed’in faiz artırımının hızlandırması bekleniyor.  Bu hafta tahvil getirilerinin yükselişi ile teknoloji paylarının baskılandığı ABD piyasalarında, Fed’in şahin görüşü ile birlikte satıcılı seyir hakimdi. Önümüzdeki hafta açıklanacak ABD enflasyon verisi piyasaların odağında olacak. Son açıklanan ABD’deki %6,8’lik enflasyon verisi, navlun fiyatlarındaki hareketlilik, gıda ve enerji fiyatlarındaki artış ile birlikte son 39 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçmişti.

TÜİK Tarafından Açıklanan Enflasyon Verisi Son 19 Yılın En Yükseği Olarak Kayıtlara Geçti

Aralık ayı enflasyon verisi aylık bazda %13,58, yıllık bazda ise %36,08 olarak açıklandı. Yıllık bazda bakıldığında ulaştırma %53,66, gıda ve alkolsüz içecekler %43,80, ev eşyası %40,95, lokanta ve oteller %40,85 yükseldi. ÜFE ise yıllık bazda %80’e ulaştı. Ham madde fiyatlarındaki artış ile ÜFE ile TÜFE arasındaki spread daha da açıldı. Yüksek enflasyon sonrasında fiyatlar genel seviyesindeki yükselişin şirket karlarına olumlu olabileceği beklentileri ile BİST100 endeksinin yukarı yönlü seyrine şahit olduk. Buna ek olara kur tarafındaki yükseliş ile satışları dövize           endeksli, ihracatı yüksek sanayi şirketleri ile birlikte, omicron varyantı kaynaklı vaka sayılarının artışına rağmen bazı ülkelerin testsiz geçişe izin vermesi ve aşılanmaların hızlanıp ülkelerin kapanmaya gitmeyeceği beklentileri ile ulaştırma sektörü payları önderliğinde BİST100, 2022’ye ralli ile başladı. Kazakistan’da LPG fiyatlarına zam yapılmasıyla sokaklara dökülen protestocuların hükümet binalarını basmasının ardından son Kazakistan’da kriz yaşanıyor. Akaryakıt zamları üzerine birçok kentinde protestolar düzenlenen ülkede OHAL ilan edildiği haberleri medyaya yansıyor. Kazakistan’da iş yapan halka açık şirketlerin bir miktar baskılanması ile önümüzdeki hafta Kazakistan tarafındaki haber akışları, ABD enflasyon verisi ve kur tarafındaki seyir yakından takip edilecek.   Dolar / TL tarafında ise ADP tarım dışı istihdam beklentisinin beklentilerin 2 katı gelmesi ile Dolar küresel piyasalarda değer kazanırken, gelişmekte olan ülke para birimleri baskılandı. Yurt içi dinamiklere bakıldığında ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin açıklamalarında heterodoks politikalardan geri adım atılmayacağının altını çizerken, bütçe disiplininden taviz vermeden yola devam edecekleri de belirtildi.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler