Sosyal Medya

Ekonomi

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘Haftaya FED Faiz Kararı Piyasalara Damgasını Vuracak’

Önümüzdeki hafta global taraftaki en önemli veri akışı Fed tarafından açıklanacak faiz kararı olacak. Piyasalar Fed'in 50 baz puan faiz artırmasını bekliyor. Öyle ki bu beklenti, geçtiğimiz FOMC tutanaklarında ve geçtiğimiz faiz kararında açıkça belirtilmişti diyebiliriz...

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘Haftaya FED Faiz Kararı Piyasalara Damgasını Vuracak’

Önümüzdeki hafta global taraftaki en önemli veri akışı Fed tarafından açıklanacak faiz kararı olacak. Piyasalar Fed’in 50 baz puan faiz artırmasını bekliyor. Öyle ki bu beklenti, geçtiğimiz FOMC tutanaklarında ve geçtiğimiz faiz kararında açıkça belirtilmişti diyebiliriz. Fed’in yaptığı en iyi işlerden birinin piyasayı önceden hazırlaması olduğunu görüyoruz. Genellikle son açıklamalara paralel olarak para politikalarının yürütülmesi neticesinde Fed’den sürpriz beklemiyoruz. Ancak enflasyon kaynaklı gelişmeler takip edilmeye devam edilecek.

Fed Başkanı Powell her ne kadar 75 baz puanın masada olmadığını söylese de enflasyon neticesinde gevşek ya da daha agresif politikalar uygulanabileceğini söylemişti. ABD’de geçen ay %8,5’ten %8,3’e gerileyen enflasyon olmasına rağmen yüksek enflasyonun ön görüleceği var sayımı ile birlikte bu ihtimalin olduğunu düşünmekteyiz. ABD Hazine Bakanı Yellen son yaptığı açıklamalarda %8’lik enflasyonun ABD için yüksek olduğunu belirtti. Bugün ABD’deki enflasyonun %8’in üstünde kalacağını var sayarsak Fed’in 2022’de agresif politikasına devam edeceğini düşünmekteyiz.

Yurt İçinde Cari İşlemler Dengesi Açıklanacak

Sene başında cari fazla metodolojisi ile başlayan Türkiye ekonomisi, Rusya- Ukrayna savaşının etkileri ve buna bağlı olarak yükselen fiyatlar ile cari açık vermeye devam etti. TCMB karar metninden de cari fazla ibaresi kaldırıldı. Ocak ayında 7,11 milyar dolar, Şubat ayında 5,15 Milyar dolar, Mart ayında 5,55 milyar dolar açık veren Türkiye ekonomisinin Nisan ayında yaklaşık 2,5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Yeni Ekonomi Paketleri Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TL’nin değer kazanmasına yönelik paketler açıklandı. BDDK, SPK ve TCMB’den de TL’nin değer kazanması için hamleler geldi. Özellikle Hazine tarafından TL’yi teşvik etmek için Gelire Endeksli Senet ihraç edileceği belirtildi. Getirinin detaylarının açıklanmaması piyasalardaki soru işaretlerini artırsa da enflasyonun üstünde getirinin olmaması durumunda Borsa’ya olan ilginin artmasını bekliyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler