Sosyal Medya

Piyasa

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘ABD’de Gündem Enflasyon Olacak…’

Önümüzdeki hafta ABD'deki en önemli veri açıklanacak enflasyon olacak. Geçtiğimiz ay ABD'de enflasyon, bazı enerji kalemlerindeki azalış ve ikinci el oto fiyatlarındaki düşüşle birlikte %8,3'e gerilemişti...

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘ABD’de Gündem Enflasyon Olacak…’

Önümüzdeki hafta ABD’deki en önemli veri açıklanacak enflasyon olacak. Geçtiğimiz ay ABD’de enflasyon, bazı enerji kalemlerindeki azalış ve ikinci el oto fiyatlarındaki düşüşle birlikte %8,3’e gerilemişti. Ancak beklentilerin üstünde olan enflasyon verisi sonrasında piyasaları baskılandı.

Belirtmemiz gerekir ki Rusya – Ukrayna gerginliğinin hala tam anlamıyla ABD enflasyon verisine yansıdığını düşünmüyoruz. Enflasyon kaynaklı gelişmeler ile birlikte Fed’in Eylül ayında sıkılaşmalara ara verebileceği algısı bu hafta piyasalarda fiyatlansa da Fed Başkan Yardımcısı Braniard’ın bu durumun erken olduğunu ve böyle bir durumun masada olmadığını belirtmesi ile enflasyonun ana tema olarak kalmasını bekliyoruz.

BİST100 Endeksindeki Yükseliş Sürüyor

2021 yılı son çeyreğine benzer fiyatlamaları kura ve enflasyona bağlı olarak görüyoruz. Dolar endeksinin geri çekilmesine rağmen Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine göre negatif ayrışıyor. BİST100 endeksi rekor üstüne rekor kırmaya da devam ediyor. Bu hafta ABD ve Çin’den gelen dataların beklentilerin aksine pozitif gelmesi ve yurt içi dinamiklerin ön plana çıkması ile birlikte endeks yükseliş trendini sürdürüyor. Bugün açıklanan enflasyon verisi ile birlikte fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket cirolarını olumlu etkileyebileceği algısı ve risksiz getiri araçlarının enflasyon karşısında yetersiz kalması Borsa’ya olan ilgiyi artırırken, orta vadede yukarı yönlü trendin devam edeceğini düşünüyoruz. Kur hareketinin hızlanması ile birlikte 2021 son çeyreğinde olduğu gibi Arçelik, Alarko Holding, Ereğli Demir Çelik, Ford Otomotiv. Kardemir ve Şişe Cam gibi ihracatçı şirketlerin de ön plana çıkabilir. Süper bono haberleri sonrasında ise bu aracın KKM ile kıyaslandığında çok daha düşük bir miktar olacağını ve vadenin de bir yıldan uzun olacağı varsayımıyla; tahvilin piyasa faiz, kur ve borsa talebine olan etkisinin, detayların açıklanması noktasında endekse fazla baskı yaratmayacağını düşünüyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler