Sosyal Medya

Döviz

İnfo Yatırım’dan Dolar/TL Teknik Analizi

Yurt içi dinamiklere ve küresele bağlı olarak 2021 yılında 18,36’lı seviyeleri test eden Dolar / TL kuru, TL’yi Özendirme Paketi'nin açıklanması sonrasında 10,50’li seviyelere kadar geri çekilip, 13,50’li seviyelerde dengelenmişti...

İnfo Yatırım’dan Dolar/TL Teknik Analizi

BİST100 (Dolar Bazında)

Yurt içi dinamiklere ve küresele bağlı olarak 2021 yılında 18,36’lı seviyeleri test eden Dolar / TL kuru, TL’yi Özendirme Paketi’nin açıklanması sonrasında 10,50’li seviyelere kadar geri çekilip, 13,50’li seviyelerde dengelenmişti.

Kur tarafındaki yükseliş ve düşüşlerde piyasalar tarafından merak edilen soru ‘Dolar Bazında’ endeksin ne durumda olduğuydu. Teknik olarak bakılacak olursa kur tarafındaki dengelenme ile BİST100 endeksi dolar bazında 140 $ ile 160 $ aralığında yön arayışını sürdürüyor.

Jeopolitik gelişmeler ve gelişmiş ülkelerden gelen sıkı para politikası emareleri gelişmekte olan ülkelerin piyasalarını ve para birimlerini baskılıyor. Doların küreselde değer kazanmasıyla geri çekilen gelişmekte olan ülkelerin para birimleri yarınki ABD enflasyonuna odaklanmış durumda.

Dolar bazında BİST100 endeksine bakılacak olursa endeks 60 ve 200 g HO’nun altında işlem görüyor. 60 g HO 150 $, 200 g HO 158 $ seviyesinden geçiyor.

60 g HO’nun kırılması durumunda 155 $ dolar seviyesi direnç seviyesi olarak ön plana çıkarken, 148 $ – 140 $ seviyeleri ise destek olarak takip edilecek.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler