Sosyal Medya

Piyasa

Gece Bülteni: ‘Yumuşak İniş, Resesyon Tartışmaları Yakın…’

Fed Başkanı Powell diğer toplantılarda olduğu gibi enflasyona karşı kararlılığını ortaya koydu. Enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar para politikasının sıkılaştırmaya devam edileceğini bir kere daha altını çizdi...

Gece Bülteni: ‘Yumuşak İniş, Resesyon Tartışmaları Yakın…’

Fed Başkanı Powell diğer toplantılarda olduğu gibi enflasyona karşı kararlılığını ortaya koydu. Enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar para politikasının sıkılaştırmaya devam edileceğini bir kere daha altını çizdi. Arzın mevcut talebi karşılayabilmesi için büyümeden feragat edilmesi gerekildiğini söyledi, talebi yavaşlatmak suretiyle ekonomide yumuşak bir iniş sağlamak arzusunda olduklarının altını çizdi. Faizleri normal seviyelere hızla yükselteceklerini belirtikten, normal seviyelere bu yılın son çeyreği itibariyle ulaşılacağını belirtti. Enflasyonun yüksek seyretmesi durumunda ekstra sıkılaştırmanın kapısı açık bırakıldığı gibi arz sorunlarının çözülmesi durumunda ekstra bir sıkılaştırmaya gidilmeyeceği anlaşılıyor.

Çin’de karantinaların sona erip tedarik sorunlarının azalması, Rusya-Ukrayna krizinde sulh ile sonuçlanması ile enerji ve gıda fiyatlarının düşmesi durumunda ekstra bir parasal sıkılaştırmasına gerek kalmayacak. Aksi durumda ABD ekonomisi daha düşük bir büyüme ve daha yüksek bir doğal işsizlik oranı bileşiminde enflasyonda düşüş görülecek. Yıl sonuna kadar ABD ekonomisi ve enflasyonu az yada çok yavaşlayacak. Bu da piyasalarda yumuşak iniş, resesyon tartışmaların yakın zamanda başlayacağı anlamına geliyor.

Dolar endeksi sert düştü ama

Dolar/TL dün gün içerisinde 15,53-15,88 aralığında hareket etti ve bir önceki işlem gününe göre %1,37 yükselişle 15,75 seviyesinden kapattı. TL döviz sepeti karşısında değer kaybı %2,34 oranında oldu. Dolar endeksi ABD’de resesyon endişeleri ile düşüşünün 3. işlem gününde de değer kaybının hız kazanması, doların TL karşısında yükselişini sınırladı. Dolar/TL’de  5 günlük üssel ortalama 15,50 ve 20 günlük üssel ortalama 15,10’da yükselmekte, ortalama kesişimlerine göre dolar lehine görünümü göstermektedir. Trend göstergesi alım yönünde hareket ederken, kısa vadeli ana destek 15,61, kısa vadeli ana direnç 16 seviyesindedir.

Banka dışı tepki çabası

Bankacılık sektörü dün %1,17 değer kaybetti, BIST100’de bankacılık dışı sektörler ile 2400 üzerinde tepki arayışı  başarılı olamadı ve 2. gün üst üste 2400 altında kapanış gerçekleşti. 5 günlük ortalamanın 20 günlük ortalamayı aşağı yönde kesmesi ile kar realizasyonu teyit edilmişti, dünkü yaşanan tepki önceki gün olduğu gibi kısa vadeli ortalamalara takıldı. Ortalamalardan gelen satışların nihayetinde düşen trend içerisinde destek arayışı başlatmasını bekliyoruz. Geçen hafta gördüğümüz en düşük seviye olan 2361 ve 2337’den gerileyen düşen kanal desteği geri çekilmede tepki gelebilecek destek noktalarıdır.

BIST30 Haziran ayı kontratı 2786 seviyesinden güne yükselişle başladı, gün içinde en düşük 2757, en yüksek 2827 seviyesinden işlem görürken günü %0,78 yükselişle 2801 seviyesinden tamamladı. Kapanış spot fiyatın %5,64, teorik fiyatın %4,1 üzerinde gerçekleşti. Gün sonunda açık pozisyon değişimi 15.474 artışla 524.736 oldu. Bugün 2795  pivot seviyesinin üzerinde yükselişle açılmasını bekliyoruz. Gün içi direnç seviyelerimiz 2864 ve 2902, destek seviyelerimiz 2763 ve 2725.

Dolar/TL Haziran ayı kontratı 16,35 seviyesinden güne yükselişle başladı, gün içinde en düşük 16,31,en yüksek 16,61 seviyesinden işlem görürken günü %1,13 yükselişle 16,49 seviyesinden tamamladı. Kapanış teorik fiyatın %2,84 üzerinde gerçekleşti. Gün sonunda açık pozisyon değişimi 58.289 artışla 981.007 oldu.  Bugün 16,48  pivot seviyesinin üzerinde yükselişle açılmasını bekliyoruz. Gün içi direnç seviyelerimiz 16,78 ve 16,95, destek seviyelerimiz 16,34 ve 16,17.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÜNLÜ & Co

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler